Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tünellerde geri sayım

Türkiye'nin en büyük kent içi geçiş projelerinden birisi olarak gösterilen Konak Tünelleri projesinde iki tüpte de açma işlemi tamamlandı, asfaltlama başladı. Konak çıkışında arkeolojik kazıların tamamlanmasıyla tünelin trafiğe açılması planlanıyor

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Tünellerde geri sayım
'de şehir içi trafiği önemli ölçüde rahatlatacak olan Konak Tünelleri projesinde sona yaklaşılıyor. İki tüpte de delme ve kazı çalışmalarını tamamlayan ekipler, asfaltlamaya başladı. Projenin, Konak tarafında devam eden arkeolojik kazıların tamamlanması sonrası Konak Köprülü Kavşağı'na bağlanması ve trafiğe açılması planlanıyor. Türkiye'nin en büyük kent içi geçiş projeleri arasında gösterilen Konak Tünelleri'nde İzmir'in yoğun yerleşim alanlarının bulunduğu bölgelerin ortalama 100 metre altındaki kazı çalışmaları tamamlandı. Toplam bin 674 metrelik tünellerin ikisinde de Konak ve Yeşildere yönleri birbirine bağlandı. Yüklenici firmanın proje müdürü İsmet Durnabaş, tünellerde iki tarafın da açılmasıyla Konak tarafından giren deniz havasının artık tepenin arkasındaki Yeşildere bölgesine doğru da esmeye başladığını belirtti. Yeşildere'deki Mustafa Kemal Atatürk Köprülü Kavşağı ile Konak Köprülü Kavşağı'nı birbirine bağlayacak tünelin 2 şeritli 2 tüpten oluştuğunu, 2012 Eylül ayında başlayan çalışmalarda delme ve kazı işleminin tamamlandığını bildiren Durnabaş, bu çalışmalarda 320 bin metreküp yani 30 bin kamyon hafriyat malzemesi çıkarıldığını söyledi.

ZORLUK ARKEOLOJİK KAZILARDA
İki tüpün de açılması sonrası çalışmaların yoğun olarak Konak tarafında devam ettiğine işaret eden Durnabaş, şöyle konuştu: "Kazının bitmesinin ardından beton kaplama işleminde de son aşamaya gelindi. Tünelin içinde yaklaşık 10 bin miksere tekabül eden 80 bin metreküplük beton kaplama işlemi var. Bunun 50 bin metreküpü tamamlandı. Bugün itibarıyla üst yapı yani asfalt çalışmalarına da başladık. 2 bin kamyon yani 40 bin tonluk asfalt dökülecek. Elektrik ve elektromekanik çalışmalar da başladı. Bizim hedefimiz Nisan ayı sonunda üst yapı imalatlarını tamamlamak. Ancak Konak bölgesindeki çalışmalar halen arkeolojik kazıların peşi sıra yapılmak durumunda olduğu için bundan sonrası için herhangi bir şey söyleyemiyoruz. Umarız en kısa sürede onları da tamamlayarak tüneli trafiğe açarız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tünellerde geri sayım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN