Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye ekipleri orada ne arıyor?

Egeli Sabah'ın manşetini meclis toplantısına taşıyan Bilal Doğan, Kocaoğlu'na "Yeni Fuar'daki çalışmaları ihale sonucu firmaya verdin. Peki belediye araçlarının burada ne işi var" diye sordu

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Belediye ekipleri orada ne arıyor?
Egeli Sabah'ın kent gündemine taşıdığı Yeni Fuar Alanı haberi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mart ayı üçüncü birleşimine damga vurdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce yapımı devam eden ve 25 Mart 2015 tarihinde Uluslararası Mermer Fuarı ile birlikte açılacağı duyurulan Fuar İzmir'deki çalışmalar meclis toplantısında sert tartışmalar yaşanmasına neden oldu. Meclis oturumunda Egeli Sabah'ın 13 Mart Cuma günü 'O zaman niye ihaleye verdin' manşeti ile kent gündemine taşıdığı Yeni Fuar Alanı ile ilgili haberi gösteren AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na "Alandaki çalışmalar için ihale müteahhit firmaya verilmiştir. Ancak alanda neden Büyükşehir Belediyesi'nin ve İZBETON'un araçları ve personeli çalışmaktadır? Bu firmanın iş kapasitesi iş bitirme belgeleri tetkik edilmiyor mu? "diye sordu.

"KATKILAR SAĞLADIK"
Söz konusu alanın hizmete girmesi için AK Parti Hükümeti'nin her türlü katkıyı verdiğini ve herhangi bir engellemenin söz konusu olmadığını belirten Doğan, Başkan Kocaoğlu'na "Sizden bu konu ile ilgili açıklama bekliyoruz" dedi. Doğan'ın konuyla ilgili gazetemizle ilgili çıkan gazete kupürünü göstermesi üzerine basını suçlayan Başkan Kocaoğlu, "İki tane gazetenin bir gün onun, bir gün onun topa giriyor. Yaptığınız yazıktır" diye yanıt verdi.

ÖLÜMLÜ KAZAYI HATIRLATTI
AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, Gaziemir'de yapımı devam eden Fuar İzmir'in açılması için AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican'ın her türlü katkıyı verdiğini vurguladı. Hükümetin çalışmaları yavaşlatma girişimde hiç bulunmadığına dikkat çeken Doğan, "Fuarda bir süre işlerin durmasına yol açan olay, hiç istemesek de meydana gelen ölümlü iş kazasından kaynaklanmıştır. Hepiniz de biliyorsunuz ki bu tür olaylarda her zaman iş müfettişleri inceleme yapmak üzere gelir" diye konuştu. 25 Mart tarihinde açılacağı duyurulan alanda ihaleyi alan firmanın yanında Büyükşehir Belediyesi ve İZBETON araçlarının da çalıştığının gazetelerde yer aldığına değinen Doğan, ihalenin firmaya verildiği halde neden söz konusu alanda Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çalıştığını, konuyla ilgili bilgi sahibi olmak istediklerini belirtti. Sinirlendiği gözlenen Başkan Kocaoğlu ise işlerin yetişmesi için belediye ekiplerinin de çalışmalara dahil olduğunu, yapılan otopark düzenleme işinin masraflarının ihaleyi alan müteahhit firmanın hak edişinden kesileceğini söyledi.

BOŞUNA PARA ÖDENDİ

AK Parti Meclis Üyesi Çağlar Haspolat ise, "İzmir'e çakılacak bir çiviye bile karşı değiliz. Hükümet de bu kente çok şeyler yaptı. Biz size 'Fuar alanını ihale ettiğiniz firmanın ekipmanı yok muydu? Ekipmansız mı verdiniz, şartlara uymuyor muydu?' diye soruyoruz. Ayrıca Büyükşehir binasının 11 yıldır çürük olduğunu söylüyoruz. Taşınmak için kiraladığınız, aylardır boş duran binaya 10 milyonun üzerinde para ödediniz. Bu para vatandaşın cebinden çıkıyor" diye konuştu. Fuar İzmir'in Türkiye'nin hem en nitelikli hem de en büyük fuarı olduğunu belirten Kocaoğlu, "Buranın sadece İzmir'e değil Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum. Fuar, bir belediyenin sadece Türkiye'de değil dünyada da, kendi gücüyle hiçbir ortak olmadan, her türlü finansmanını kendisi yaparak gerçekleştirdiği ilk ve tek fuardır. Burada bir problem yok. Bir tek kavşak problemi var. Bu fuar alanına 400 milyon yatırım yapılmış. Bu rakam kavşakla birlikte 600 milyonu geçecek. 2010 yılından beri burada daha önce Karayolları tarafından onaylanmış bir trampet kavşak için izin alınması konusunda yazışmalar yapıyoruz. Karayollarının planlarında işlenmiş bir kavşaktan bahsediyoruz. Gaziemir Kavşağı'na yakın diye reddedildi. Sayın bakanlarla görüştüm. 3 gün önce izin geldi. Ama bu fuarın giriş çıkışı için top yuvarlandı. Fuarın açılmasına 20-25 gün kala izin verildi. Bunun planı projesi, kamulaştırması var. En az 2-3 senelik bir iş. Buranın yolu yok" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye ekipleri orada ne arıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN