Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çanakkale ruhunu dünyaya yansıtalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çanakkale'yi bizim için zaferin, ebedi vatanımız oluşunun, dünya için de barış ve kardeşliğin sembolü haline getireceğiz

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Çanakkale ruhunu dünyaya yansıtalım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir takım etkinliklere katılmak ve toplu açılışları gerçekleştirmek üzere Çanakkale'ye geldi. Cumhurbaşkanı'nı Çanakkale Havalimanı'nda, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan ile Emniyet Müdürü Yılmaz Özden karşıladı. Cumhurbaşkanı'na eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu eşlik etti. 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla, Sağlık Bakanlığınca düzenlenen "Zaferin Ab-ı Hayat Neferleri" başlıklı programına katılan Erdoğan, 12 yıl önce Çanakkale'ye yılda 250 bin kişinin geldiğini, bugün ise 3 milyona ulaştığını belirterek, bu 18 Mart ve 24 Nisan'daki programlardan sonra bu rakamın çok daha artacağını, milyonlarca gencin Çanakkale'yi ziyaret edeceği gibi dünyanın en ücra köşelerinden, kıtalar ötesinden bu topraklara gelenlerin olacağına inandığını kaydetti.

"YATIRIM YAĞDIRDIK"
Çanakkale'ye yatır yağdığını söyleyen Erdoğan,"12 yılda Gelibolu'ya yaptığımız yatırım 278 trilyon lira. Tarihi yarımada ile Çanakkale'nin her köşesine önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Sadece Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12 yılda 1.2 katrilyon yatırım yaptı. Biz yan gelip yatmadık ya, çalıştık. Hem para ürettik, hem yatırım yaptık. Böyle yürüdü bu kervan. 12 yıl önce şehitliklerimizi ziyaret edenlerimizin sayısı 250 bindi, ama şimdi 3 milyon. Tarih bilinci budur. Tarihini bilmeyenden geleceğini bilmeyi beklemeyin. Onun için tarih bilincini gençliğimize vermek çok önemli" dedi.

YILDIRIM'I KUTLADI

12 yıl önce Çanakkale'nin tamamında 14 kilometrecik bölünmüş yol olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti, "Biz bunun üzerine 283 kilometre bölünmüş yol daha ilave ettik. Binali Yıldırım kardeşime huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu kervan, durmak yok, yola devam ediyor. 2023 hedeflerimiz arasında bir otoyol projesi var. Kınalı, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir otoyolu. Bu bölgenin çehresini değiştirecek. Bu projeyi de yakından takip ediyorum. Ayrıca şehit yakınları ve gazilerimiz için Çanakkale'ye bir rehabilitasyon merkezi yapıyoruz. Her yönüyle Çanakkale çok farklı olacak." Çanakkale Savaşı'nın yeni dostluklara kapı araladığını dile getiren Erdoğan, "Çanakkale ruhunu dünyaya duyurmamız gerekiyor. Çanakkele'yi, bizim için zaferin, ebedi vatanımız oluşunun, dünya için de barış, kardeşlik, dostluğun sembolü haline getirmekte kararlıyız" diye konuştu.

BUGÜN BALIKESİR'DE
Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Balıkesir'de Sanayi ve Ticaret Odası'nın birlikte düzenlediği 'Balıkesir Ekonomi Ödülleri' törenine katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan törenin ardından Kuva-yi Milliye Meydanı'nda toplu açılış töreninde halka seslenecek. Balıkesir'de yüksek düzeyde vergi ödeyip ihracat yapan işadamlarına ödül verecek yapımı tamamlanan yatırımları hizmete açacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10.30'da Balkonuk Center'da Balıkesir Ekonomi Ödülleri töreninde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelecek. 13.30'da ise yapılacak toplu açılış töreninde halka seslenecek.

GENÇLERE HEDİYE
Kolin Otel'deki programına giderken İÇDAŞ Yelken Okulu'nun önünden geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genç sporcuların sevgi gösterisi ile karşılaştı. İÇDAŞ Spor Kulübü önünde otobüsünü durduran Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere ve çocuklarla kısa bir süre sohbet etti, satranç takımı hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale ruhunu dünyaya yansıtalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN