Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıçdaroğlu bombası 'de kriz çıkardı

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Kılıçdaroğlu bombası İzmir'de kriz çıkardı

CHP liderinin, 'den milletvekili adayı olabilmek için ön seçime gireceğinin duyulması partiyi karıştırdı. Aday adayları "mahalli lige milli forvet getirildi, umarız emeklerimiz boşa gitmez" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, genel seçimlerde milletvekili adaylığı için 'i tercih ettiğinin ve 29 Mart Pazar günü 2. bölgeden ön seçime girme kararı aldığının açıklanması partide kriz çıkardı. Partinin ulusalcı kanadının sembol isimleri, Kılıçdaroğlu'na ön seçimde oy vermeyeceklerini açıklarken, milletvekili olabilmek için ön seçimde ter dökecek aday adayları "kontenjan sayısı artmış oldu, mahalli lige milli forvet getirilmesi, umarız emekleri heba etmez" diyerek memnuniyetsizliklerini dile getirdi. Partinin önemli isimlerinden eski grup başkanvekili Kemal Anadol, CHP Genel Başkanı'nın yanlış ili tercih ettiğini, ön seçimde kendisine oy vermeyeceğini söyledi. Anadol, daha önce "Yargıda ve emniyette cemaat örgütlenmesi olduğunu sanmıyorum. Biz 30'ların 40'ların CHP'si değiliz" diyen Kılıçdaroğlu'nun referandum, genel seçim, yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yenilgilerin sorumlusu olduğunu ifade etti.

ATATÜRK'Ü BENİMSEMEMİŞ

Eski İzmir Milletvekili Canan Arıtman da ön seçimde oy kullanacak bir CHP üyesi olarak Kılıçdaroğlu'na oy vermeyi düşünmediğini açıkladı. Arıtman "Ben Dersimli Kemal'im" diyen Kılıçdaroğlu'nun partiyi ekseninden uzaklaştırdığını dile getirdi. Arıtman, "Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün kurduğu CHP'nin bir üyesi değildir. Atatürk'ü, Cumhuriyeti ve değerlerini benimsememiştir. Bunu başka üye yapsa ihraç kararıyla disipline gider. Umarım örgütümüz bu ihracı ön seçimde yapar" dedi.

ADAY ADAYLARI TEPKİLİ
Kılıçdaroğlu ile yarışacak aday adaylarından eski parti meclisi üyesi Levent Eyipişiren de Facebook üzerinden tepkisini ifade etti. Eyipişiren, "Ön seçimin ilk sırası oylama yolu ile belirleniyor olsa da sonucu bellidir. Mahalli ligde maçın bitmesine 15 dakika kala, ilan edilen maç kadrosu dışından yıldız milli forvet girmesi, umarım aday adaylarımızın emeklerine yazık etmez" dedi. CHP İzmir 2. bölge aday adayı Atilla Sertel, "Hayırlısı olsun. Üç kontenjanın olduğu yere genel başkanın da gelmesi dört kontenjan demektir. Genel başkanın da gelmesi çıkacak milletvekili sayısını etkiler. Ön seçime katılımı da arttırır. İzmir üyesine güveniyorum. Onlar sağduyulu ve akıllıdırlar" diye görüş belirtti. Ön seçimde Kılıçdaroğlu, 2. bölgede 81 aday adayı ile yarışacak. 67 bin partili ön seçimde oy kullanacak. 62 bin partilinin oy kullanacağı birinci bölgede ise 74 aday adayı var. "6 vekilin 4'ü kontenjan olacak" diyen partililer, ön seçimin anlamını yitirdiği düşüncesiyle kontenjanların kaldırılmasını istedi. İkinci bölgenin ön seçim favorileri arasında gösterilen isimler, kararı sevinçle karşıladıklarını ifade etse de "Ön seçimin birincisi belli ikincisi de 4. sıraya konacak. Üçüncü çıkan 6. sırada yer alacak. Kontenjanlar kaldırılsın" yorumunu getirdi.

DUYURULMASI DA GERDİ

Kılıçdaroğlu'nun İzmir'den ön seçime girerek milletvekili adaylığına talip olması partide açıklama krizine de yol açtı. Kılıçdaroğlu, CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter'i Ankara'ya çağırdı ve İzmir'den ön seçime gireceğini söyledi. Konuyu bilen Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Serter'den bilgiyi kimseyle paylaşmamasını, ortak basın toplantısı yapacaklarını söyledi. Ancak Serter, bir gazeteciye haberi verince ortalık bir anda karıştı. Daha önce yapılan basın toplantısı duyurusu, iddiaya göre Kocaoğlu, Serter'e "Neyi açıklayacağız? Sen zaten açıklamışsın" deyince iptal edildi. Kılıçdaroğlu da "Böyle bir konuda nasıl basın toplantısı yapmazsınız?" diyerek il başkanlığına tepki gösterince, yeniden toplantı duyurusu yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu bombası İzmir'de kriz çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN