Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeybekci'den iki müjde

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Zeybekci'den iki müjde

İnovasyon Haftası nedeniyle 'e gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Serbest Bölge'nin genişleme projesinde sona gelindiğini ve Ege EXPO'su için çalışmalara başladıklarını söyledi

İnovasyon Haftası nedeniyle 'e gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Serbest Bölge ve Ege EXPO'su müjdelerini verdi. Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası Anadolu Buluşmaları 2015, İzmir'den başladı. Yenilikçiliğin Türkiye çapına yayılması ve yüksek katma değerli üretimi teşvik etmek için düzenlenne etkinliğin açılışına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ile İzmir'deki borsa ve oda başkanları ile üniversitelerin yöneticileri katıldı. Gaziemir'deki Ege Serbest Bölgesi'nin genişlemesiyle ilgili düzenlemenin sona erdiğini aktaran Zeybekci "İkinci serbest bölgenin hayata geçmesiyle de ilgili güzel gelişmeler var. İnşallah Türkiye'nin en güçlü serbest bölgelerinin olduğu bir şehir olacak. Ama 'tematik' dediğimiz belli bir konu üzerine, tek bir konuda uzmanlaşan serbest bölgeler üzerine çalışıyoruz. Bunların da ilk başlangıçları İzmir'den çıkacak. İzmir'de başarılı serbest bölgeler örnekleri daha da artacak" diye konuştu.

"BAŞARILI OLACAĞIZ"
İzmir'de bir EXPO düzenlemek istediklerini de sözlerine ekleyen Bakan Zeybekci, "Bu Ege EXPO'su olacak. Bildiğiniz gibi bugüne kadar EXPO'ya 2 kez talip olduk ama başarı sağlayamadık. Ege'nin muhteşem zenginliklerini, bölgeyi tek bir bütün olarak yani Pamukkale'si, Aydın'ı, Efes'i, Manisa'sı ve Menderes'i ile bu vadiyi tek bir şehir gibi görmek, ulaşımıyla, sağlığıyla, eğitimiyle tek bir kent gibi planlayarak EXPO'ya başvurmak istiyoruz. Bu sayede başarılı olabileceğimize inanıyoruz. Bakanlık olarak Ege EXPO isimli çalışmamızı başlattık. İnşallah bunu tüm Ege ile birlikte bir yol haritası ve projeyle yapacağız" şeklinde konuştu. İzmir adaylığı konusunda da soruları yanıtlayan Bakan Zeybekci "Ben Denizli ile bütünleştim.O nedenle İzmir'den milletvekili olma gibi ne bir hayalim, ne de talebim var" dedi. Ayrıca belediye başkanlığı döneminde bürokratlarını izlenim edinmeleri için yurtdışına gönderdiğini de söyleyen Bakan Zeybekci, gelen arkadaşlar Denizli'nin son derece geliştiğini İzmir'den bire daha güzel olduğunu belirttiklerini ifade etti. İzmir'in de Ege Bölgesi'nin başkenti olduğunu vurgulayan Zeybekci, "İzmir'in de çok farklı hedefleri var. Kent, serbest bölgeler, teknoloji, bilim ve yazılım merkezidir. Odalarımız ve yerel yönetimlerimizle birlikte İzmir'de bu güzelliklerin tamamını daha etkin şekilde yaşayacağız" ifadelerinde bulundu.

DENİZLİ İZMİR'DEN DAHA GÜZEL
Denizli'de Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde birim müdürleriyle zaman zaman anlaşamadıklarını söyleyen Zeybekci, "Bu arkadaşlarıma 'sizi yurtdışına gezmeye gönderiyorum. Gidin ve alanınızla ilgili neler yapılmış bakın, inceleyin' dedim. Döndükten sonra fikirleri de değişti. Bugün İzmir'den bile daha güzel oldu" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Bakan Zeybekci'nin İzmir eleştirisine kürsüden cevap verdi. Kocaoğlu, "İzmir'e ulaşabilmeyi istemek Denizli için bir hedef olabilir. Ama Denizli ile İzmir'i tartmak ve terazinin kefelerine koymak maalesef hiç bir istatistiğe uymaz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeybekci'den iki müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN