Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulubey Kanyonları'nı dünyaya açacak proje

Giriş Tarihi: 22.3.2015
Ulubey Kanyonları'nı dünyaya açacak proje

ABD Arizona'daki kanyondan sonra, büyüklük bakımından dünyada ikinci sırada yer alan Uşak Ulubey Kanyonları'na inşa edilen cam teras, bölgeye turizm hareketliliği getirecek

Dünyanın ikinci büyük kanyonuna sahip Uşak, bu hazinesini doğa turizmine kazandırabilmek için çalışma başlattı. 1 milyon 100 bin liraya mal olacak Park Kanyon Cam Teras Projesi'ni yerinde inceleyen Uşak Valisi Seddar Yavuz, bu önemli doğa hazinesinin turizme kazandırılacağını kaydetti. Vali Yavuz, 76 kilometre uzunluğa, 100-500 metre genişliğe ve 135-170 metre derinliğe sahip Ulubey Kanyonları'nda inşa edilecek cam terasın hizmete girmesiyle kentin turizmden hak ettiği payı alacağına inandığını dile getirdi. Vali Yavuz, "Artık Türkiye'de iyi bir fikriniz, iyi bir projeniz varsa, kaynaksızlık diye bir şey yok. Projelerimiz destekleniyor, yerel, bölgesel kaynaklarla çok iyi bir finans altyapısına kavuştuk. Her şeyi genel bütçeden beklememek lazım. Ülkemize önemli bir girdi sağlayan turizm sektörümüz açısından ilimizin durumunu çok iyi değerlendirmek, avantajlı olduğumuz yönleri ön plana çıkararak iyi bir tanıtım hamlesi yapmamız lazım" dedi.

PARK KANYON PROJESİ

ABD'deki Grand Kanyonu'ndan sonra dünyanın en uzun ikinci kanyonu olarak bilinen Uşak'taki Ulubey Kanyonu'na dünyanın en büyük cam terası yapılıyor. Zafer Kalkınma Ajansı, Ulubey Kaymakamlığı ve Uşak Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü Park Kanyon Cam Teras Projesi'nin maliyeti 1 milyon 100 bin lira. 5 bin yıllık medeniyetin izlerini taşıyan kanyona yapılacak cam terasının bölgede turist canlılığını hayli artırması bekleniyor. Gemi güvertesi şeklinde tasarlanan cam terasın üstüne çıkarak bir anlamda gökyüzünden doğal güzellikleri seyretmek mümkün. Terasın yerden yüksekliği 150, uzunluğu 12 , genişliği 14 metre. Toplam alan ise 135 metrekare. Temeline 500 ton beton atılacak. Demirlerin ağırlığı 90 ton civarında olacak. Terasın güvenlik açısından risk taşımadığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulubey Kanyonları'nı dünyaya açacak proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN