Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediyeye baskın!

Karşıyaka Belediyesi bünyesindeki taşeron şirket çalışanları işten çıkarıldıkları için eylem yaptı. Belediye ile karşı karşıya gelen personele polis müdahale etti. Zabıta ile işçiler yumruklaştı

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Belediyeye baskın!
İzmir'in Karşıyaka Belediyesi'nde temizlik işlerini yürüten taşeron Altaş şirketi bünyesinde örgütlenme çalışması yapan DİSK'e bağlı Nakliyat İş Sendikası'ndan 3 işçinin işte atıldığı gerekçesiyle belediye giriş katında işçilerin yaptığı eylemde olay çıktı. Zabıta ve işçiler yumruklaştı. Karşıyaka Belediyesi'nde temizlik işlerini yürüten taşeron firma Altaş işyerinde örgütlenme çalışması yapan Nakliyat-İş Sendikası, Karşıyaka Belediye Başkanı CHP'li Hüseyin Mutlu Akpınar'ın bunu engellemeye çalıştığını iddia etti. 3 işçinin işten çıkarıldığı gerekçesiyle basın açıklaması yapacağını duyuran sendika, işçilerle birlikte Karşıyaka Belediyesi'nin zemin katında yeleklerini giyerek oturma eylemine başladı. Bunun üzerine polis ve çevik kuvvet belediyi içinde önlem aldı. İşçiler Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu'nu beklediklerini belirterek Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ı da görüşmeye çağırdı. Akpınar gelene kadar belediye binasından ayrılmayacaklarını söyledi.

"BAŞKAN BASKI YAPTI"
Küçükosmanoğlu, Başkan Akpınar'ın işçilere sendikadan istifa etmeleri baskısı yaptığını, hatta bir toplantı yaparak, "Burada belediye başkanı da sendika de benim" dediğini söyledi. Küçükosmanoğlu, Başkan Akpınar'a "Ali kıran baş kesen bir yaklaşımı kabul edemeyiz. Burası dağ başı değil. Çıkarılanlar işbaşı yapana kadar haklı mücadelemiz sürecek" dedi. Daha sonra işçiler belediye girişindeki kapalı olan camlı kapıya yöneldi. Omuzlarıyla kapıya yüklenerek açmaya çalıştı. Bunun üzerine zabıta ve güvenlikçilerle aralarında kavga çıktı. Bir işçinin yüzü kanlar içinde kaldı. Çıkan arbedede polis ise olayları yatıştırmaya çalıştı. Yaklaşık 5 dakika süren arbededen sonra bir kısım sendika üyeleri dışarıya çıkarılırken, işçilerin bir kısmı içerideki yerlerinde kaldı.

EYLEM SONA ERDİ
Küçükosmanoğlu, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Başkan Akpınar'ın, 3 işçiyi yapılacak görüşmelerden sonra işe geri alma sözü verdiğini söyledi. Küçükosmanoğlu, "Önce 2 kişi başkanla görüşecek, ardından işe başlayacak. Sonra diğer arkadaşımız da işe geri dönecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediyeye baskın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN