Fuar 'in açılış törenine yakışmadı

Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı Türkiye'nin en büyük fuar merkezi Fuar İzmir'in açılışında Vali'nin mesajının yuhalanması, merdivende izdiham yaşanırken Kılıçdaroğlu'nun korumaların vatandaşları iteklemesi törene gölge düşüren unsurlar oldu

Fuar İzmir'in açılış törenine yakışmadı
Büyükşehir Belediyesi'nce Gaziemir'de inşa ettirilen, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun, "Türk fuarcılığının yeni mabedi" olarak tanımladığı Fuar İzmir törenle hizmete girdi. Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can'ın kürsüde Vali Mustafa Toprak'ın selamını ilettiği sırada yuh seslerinin yükselmesi, açılışa katılan Kemal Kılıçdaroğlu'nun korumalarının vatandaşları itip kakması, yürüyen merdivende oluşan izdiham sırasında aralarında TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun da bulunduğu katılımcıların ezilme tehlikesi geçirmesi, otoparkın sular içinde olması bu güzel güne gölge düşürdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "yuh" çeken CHP'lilere tepki göstererek, susturması dikkati çekti. Açılışta konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin en büyük fuar merkezini açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

GÖREV TAMAMLANDI

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün fuarcılık konusunda İzmirlilere verdiği görevi başarıyla yerine getirdiklerini söyledi. Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti: "Bu başarı tüm İzmirlilerindir. Fuar İzmir, Türkiye'nin en büyük ve en nitelikli fuar kompleksidir. 'Yerelde kalkınma' hedefimizin de çok önemli bir parçasıdır. İzmir'deki fuarcılık ve hizmet sektörü, çok kısa süre içinde 5 kat büyüyecek bir potansiyele sahip olmuştur. Fuar İzmir, A'dan Z'ye her şeyiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. 337 bin metrekarelik arazisi parsel parsel satın alınmıştır. İlk etapta harcanan para 400 milyon TL'dir. Monoray, kavşak, otel ve kongre merkeziyle birlikte maliyeti 1 milyar lirayı bulacaktır. Altını özellikle çiziyorum: Sadece Türkiye'de değil, dünyada böyle bir model yok! Eş zamanlı açtığımız Marble ise Türkiye'nin en büyük ihtisas fuarı. Hedefimiz, onu da 'dünyanın en büyüğü' yapabilmek." Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'yla (MARBLE) birlikte açılan Fuar İzmir'de 4 adet kapalı, 1 adet açık sergi alanı bulunuyor. Sergi hollerinin toplam alanı 90 bin metrekare yani 12 futbol sahası büyüklüğünde.

GÜÇ KATACAK
İzmir Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Fuar İzmir'in kentin fuarcılık alanındaki tecrübesini artıracak büyük bir proje olduğunu söyledi. Fuarların aynı zamanda ülkeler arası sosyal, kültürel, politik ilişkilerin gelişmesinde rol oynadığını vurgulayan Can, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na şahsında tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" dedi.Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı Raif Türk "Yeni fuar alanımız dünya liderliğine koşmakta olan sektörümüze güç katacak, sektörümüzün büyümesini hızlandıracaktır" diye konuştu. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya ise "Biz dünyanın üç fuarından biriyiz. İddia ediyoruz önce ikinci ve sonra da birinci olacağız. 25 yıllık yol haritamızda 5 milyon dolardan 2.5 milyar dolarla geldiysek neden birinci olmayalım. Bu hayal değil" dedi.

MUMCU EZİLME TEHLİKESİ ATLATTI
İzmir, Türkiye'nin en büyük fuarının açılışının heyecanını yaşarken, "bu güzel güne yakışmadı" dedirtecek olumsuzluklar da gözden kaçmadı. Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, konuşması sırasında Vali Mustafa Toprak'ın selamını iletirken, alandaki CHP'liler arasında yuh sesleri yükseldi. Başkanı Aziz Kocaoğlu, duruma müdahale ederek, protestolara son verilmesini istedi. Yürüyen merdivende izdiham oluşması üzerine Kılıçdaroğlu'nun korumaları, bazı vatandaşları itti ve kısa süreli arbede yaşandı. CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu merdivende ezilme tehlikesi atlattı ve ayakkabası ayağından çıktı. Kalabalığın arasından zorlukla çıkabilen Mumcu'nun ayakkabısı bulunarak, kendisine ulaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fuar İzmir'in açılış törenine yakışmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN