Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP İzmir'de anahtar liste karmaşası

Giriş Tarihi: 29.3.2015
CHP İzmir'de anahtar liste karmaşası

Ege Bölgesi'nde bugün ön seçime gidecek CHP'de, İzmir'de anahtar listeler hazırlandığı konuşuluyor. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İl Başkanı Bedri Serter bu iddiaları yalanladı

CHP İl Örgütü bugün Ege Bölgesi'nde ön seçime gidecek. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da 2. Bölge'den ön seçime gireceği İzmir'de, 30 ilçede 597 sandık kurulacak. 129 bin 107 parti üyesi 155 aday adayı arasından 1., 3. ve 5. sıraların dışında kalan, toplam 20 İzmir milletvekili adayını belirlemek için sandık başına gidecek. Sandıklarda sadece en geç 31 Aralık 2014'e kadar partiye üye olanlar oy kullanabilecek. Ön seçime saatler kala anahtar liste hazırlıkları hızlandı. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda en dikkat çekeni "Aziz Kocaoğlu'nun ikinci bölgedeki anahtar listesi" diye lanse edileni oldu. Listede, Kemal Kılıçdaroğlu, Kızbes Aydın, Ali Engin, Ebru Okay, Hakkı Akalın, Mehmet Birlik, Levent Çılı,Gürsoy Taşdemir, Hüseyin Sezer ve Hayal Han isimleri yer aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Twitter'dan açıklama yaparak bu anahtar liste iddialarını yalanladı. CHP İl Başkanı Bedri Serter de, önseçime saatler kalarak üyelere son mesajlarını gönderdi. Serter, "Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi diye bir şey söz konusu değildir" dedi.

EN AZ 5, EN ÇOK 10 ADAY
37 ayrı adreste kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi sabah 08.00'de başlayacak 17.00'ye kadar devam edecek. Parti üyeleri oy kullanma esnasında listede en az 5 en çok 10 aday adayının ismini işaretleyecek. 5'ten az 10'dan çok ismin işaretlendiği oy pusulalaları geçersiz sayılacak. CHP Parti Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda listelerin 1, 3 ve 5. sıralarına kontenjan adayları geleceği için partililer kalan sıraları belirleyecek. Parti üyelerini oykullanabilmesi için sandık başına fotoğraflı ve T.C. kimlik numaralarının yazılı olduğu kimlikler ile gitmeleri gerekiyor. İki seçim bölgesinden oluşan İzmir'de 1. bölgede 74 aday adayını 64 bin 755 parti üyesi oylayarak 10 ismi belirleyecek. 2. seçim bölgesinde ise 81 aday adayının 10'unu, 64 bin 352 üye kesinleştirecek. İzmir'de ençok partilinin bulunduğu ilçe 14 bin 378 üye ile 1. bölgeden Buca, en az partilinin bulunduğu ilçe ise 159 üye ile 2. bölgeden Beydağ.

36 KADIN ADAY ADAYI
Ön seçimin yapılacağı 1. bölgede 15 ilçede toplam 196 sandık kurulacak. En çok aday adayının bulunduğu 2. bölgede ise, 301 sandıkta oy kullanılacak. 1. ve 2. seçim bölgelerinde aday olmak için yarışacak isimlerin 18'ini kadın aday adayları oluşturuyor. 1. bölgeden aday adayı olan 74 ismin eğitim durumlarına göre dağılımında üniversite mezunları 45 isimle başı çekiyor. 2. bölgeden de 81 aday adayının 46'sı üniversite mezunu. Aday adaylarının meslek dağılımlarında ise 1. bölgede avukatlar 15 kişi ile göze çarparken 2. bölgede mühendisler ve emekliler 10'ar kişiyle başı çekiyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 57. sırada aday adayı olduğu 2. bölgede meslek dağılımları arasında 4 de gazeteci bulunuyor. Milletvekilliği yolunda toplam 155 aday adayı arasında en çok mühendislerin ilgi gösterdiği görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP İzmir'de anahtar liste karmaşası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN