Demirtaş'a sert çıktı

İTO Başkanı Demirtaş'ın elektrik kesintisinden kaynaklanan üretim kaybının ekstra çalışma ile telafi edilmesi önerisine Ender Yorgancılar, "Zihni sinir önerilerle, çalışanların hakları gasp edilemez" dedi

Giriş Tarihi: 4.4.2015
Demirtaş'a sert çıktı
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın, bir günlük kesintisinden kaynaklanan üretim kaybının işveren ve işçi sendikalarının anlaşması ile yapılacak ekstra çalışma ile telafi edilebileceğini söylemesine Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar tepki gösterdi. 31 Mart'ta sabah saatlerinde başlayıp, akşama kadar devam eden elektrik kesintilerinin en çok reel sektörü mağdur ettiğini söyleyen Yorgancılar, "Kesinti üretimin durmasına neden olmuş ülke ekonomisini milyon dolarlık zarara uğratmıştır. Kesintilerin sebebi mutlaka netleştirilmeli ve tekrarına asla müsaade edilmemelidir" dedi. Mağduriyetin devlet tarafından telafi edilmesini gerektiğini belirten Yorgancılar, "Çünkü nasıl ki doğal afet durumlarında mağdur vatandaşın zararı karşılanıyorsa, elektrik dağıtımı da devletin özelleştirdiği en kritik işletmelerden biri olup, zarar Hazine tarafından karşılanabilmelidir" dedi. Durum bu iken İzmir'in köklü bir kuruluşunun başkanının 'Bir gün ücretsiz çalışma' önerisini gündeme getirdiğini kaydeden Yorgancılar, şunları söyledi, "Ancak çok üzülerek gördük ki; ilimizde köklü bir kuruluşun başkanı tarafından konu başka bir tarafa çekilmiş ve hiçbir suçu olmayan çalışanın bir cumartesi günü ücretsiz çalıştırılması önerisi getirilmiştir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Zira 1200 kişiye istihdam sağlayan bir sanayici olarak, tek bir işçinin günahsız yere ücretinin böyle bir hususta kesilmesine asla ve kat'a onayım olamaz. Kendisine verilen mesai saatleri içinde çalışanın hakkını yemek ne bize yakışır, ne de bir başkasına. Konunun hassasiyetini anlamadan yapılan zihni sinir önerilere, her kim yaparsa yapsın itirazımız var. Yapılan bu talihsiz açıklamayı kınıyor, yanlış bir ifadeden ibaret olmasını ümit ediyorum."

JET YANIT GELDİ

Yorgancılar'ın eleştirisine cevap veren İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "Sanayi odası başkanına cevap vermem benim için doğru bir iş değil. Ama o sanayisini düşünsün bana laf yetiştirmeyi değil" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş'a sert çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN