Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerekçe açıklanmalı

Giriş Tarihi: 4.4.2015
Gerekçe açıklanmalı

li firmaları devre dışı bırakan 'iş bitirme belgesi' şartının konulmasının gerekçesini merak eden MÜFED Başkanı Necip Nasır, Büyükşehir'in açık ihale yöntemine dönmesini istedi

Ankara Çankaya'dan transfer Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe'nin ihale yöntemini değiştirmesinin ardından 52 milyon lira bedelli ihale için çoğunluğu Ankaralı firmaların başvuruda bulunmasının yankıları sürüyor. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki kıyı düzenleme projesi kapsamındaki taşıt altgeçidi ihalesinin açık ihale yerine "belirli istekliler arasında" yöntemi ile yapılmasına daha önce tepki gösteren Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, son gelişmelerin kendilerini haklı çıkardığını, Büyükşehirin bir an önce yanlıştan dönmesi gerektiğini söyledi. Muhammen (tahmin edilen) bedeli 52 milyon lira olarak belirlenen işte ön yeterlilikten tam puan alabilmek için 240 milyon liralık iş bitirme belgesi istenmesiyle İzmirli firmaları otomatikman devre dışı bırakıldığını daha önce dile getirdiklerini hatırlatan Nasır, "40-50 milyon lira muhammen bedelli bir iş için 240 milyon liralık iş bitirme belgesi istenmesi kesinlikle doğru değil. Zaten bu rakamlara baktığınızda neyin ne olduğunu anlayan anlıyor. Böyle bir iş için neden muhammen bedelin 5 katı bir iş bitirme belgesi istendi. Bunun gerekçesi mutlaka kamuoyuna açıklanmalı"diye konuştu.

ŞİMDİ HER ŞEY NETLEŞTİ

Nasır, ihale şartnamesindeki maddelerin ihaleyi hazırlayan birimin ita amirine bağlı olarak şekillendiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti: "İhale şartnamesi açıklandığında konu hakkındaki görüşlerimizi ve çekincelerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. O süreçte henüz muhammen bedel açıklanmadığı için ihale bedelini ifade etmem doğru olmazdı. İdarenin muhammen bedeli açıklaması ile birlikte şimdi her şey daha da netleşti. Burada dikkat çekilmesi gereken nokta, Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık maliyeti 40-50 milyon lira olan bir iş için ihaleye teklif verecek firmalardan neden muhammen bedelin çok çok üstünde bir iş bitirme belgesi istemesidir. Biz daha önce yaptığımız açıklamada bu konunun altını çizmiştik. İzmir'de bu şartları yerine getirebilecek, bir elin parmakları kadar bile firma yok. Bu şartlarda bu ihaleyi İzmirli bir firmanın alamayacağı zaten ortadaydı. Ve de öyle oldu. Biz MÜFED olarak bundan sonraki ihalelerin daha önceki ihalelerde olduğu gibi yine açık ihale yöntemi ile yapılmasını istiyoruz."

RANT İZMİR'DE KALMALI

Halen işleri dolayısıyla Konya'da bulunduğunu belirten Nasır, "Konya'da yapacağım inşaat için tüm ekiplerimi İzmir'den getireceğim. Buradan kazandığım parayı da İzmir'e götüreceğim. İzmir'in rantının İzmir'de kalması, onun için de Büyükşehir Belediyesi'nin bir an önce yanlıştan dönmesi lazım. İhalede 'Belirli istekliler' yönteminden vazgeçilip daha önceki gibi açık ihale yöntemi uygulanmalı. Böylece İzmirli müteahhitlere de şans verilmiş olur. Doğru olan da budur. İhalenin açık ihale yöntemi ile yapılması ihalenin daha şeffaf olmasına, İzmirli firmaların da bu tür ihalelere katılmasına olanak sağlayacaktır "diye konuştu.

İZMİR'DEN TEK FİRMA KATILDI
Egeli Sabah Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda kıyı düzenleme projesi kapsamında yapımı öngörülen taşıt altgeçidi için 240 milyon liralık iş bitirme belgesi istenmesinin İzmirli firmaların önünü tıkadığını ortaya koymuştu. 52 milyon TL'lik ihale için konsorsiyum oluşturan 31 firmadan 19'unun Ankara'dan olması ve 12'sinin de merkezinin Çankaya'da olması dikkat çekmişti. Çankaya'dan transfer edilen Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe'nin getirdiği değişiklik sonrası ihaleye katılan tek İzmirli firma Özce İnşaat ile Selfa Ortak girişimi olmuştu. Konsorsiyum ihalede 48 milyon 450 bin lira teklif vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerekçe açıklanmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN