Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gökçe geldi böyle oldu

Büyükşehir Belediyesi'ne Çankaya Belediyesi'nden gelen Buğra Gökçe'nin genel sekreter yardımcısı olmasıyla açık ihale yöntemi yerine "belirli istekliler arasında ihale" yöntemine geçildi. Akıllara 'Bundan sonra ihaleleri Ankara firmaları mı alacak?' sorusu geldi

Giriş Tarihi: 6.4.2015
Gökçe geldi böyle oldu
Büyükşehir Belediyesi'nin Ankara'daki Çankaya Belediyesi'nden transfer ettiği 4 bürokrattan biri olan Buğra Gökçe'nin ihale yönteminde değişikliğe gitmesi, İzmirli firmalar arasında rahatsızlığa yol açtı. Gökçe İzmir Büyükşehir Belediyeasi'nde önce Fen İşleri ve Altyapı Yatırımları Daire Başkanlıklarına daha sonra da yatırımlardan sorumlu genel sekreter yardımcılığı görevine getirildi. Gökçe'nin genel sekreter yardımcılığı koltuğuna oturmasıyla birlikte yapım ihaleleri de kendisine bağlandı. Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi, yapım ihalelerinde uyguladığı yöntemde de değişikliğe gitti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, daha önce köprü, kavşak, altüst geçit gibi ihaleleri açık ihale yöntemi ile yaparken Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki kıyı düzenleme projesi kapsamında yapımı öngörülen karayolu taşıt alt geçidi ihalesinde bu sefer "belirli istekliler arasında" yöntemi tercih edildi. Normal koşullarda özel teknoloji ve uzmanlık isteyen işlerde tercih edilen ihale yönteminin sahil yolundaki karayolu alt geçidinin yapımına ilişkin ihalede uygulanması kafalarda soru işaretleri oluşmasına yol açtı. Büyükşehir Belediyesinin yaptığı değişiklikler bununla da sınırlı kalmadı. İhale şartnamesi hazırlanırken ihalede teklif verecek olan firmalardan ön yeterlilikte 25 tam puan alabilmeleri için 240 milyon liralık iş bitirme belgesi getirmesi istendi. İzmir Büyükşehir Belediyesince belirlenen yaklaşık maliyeti 52 milyon lira olan işin maliyetinin neredeyse 5 katı fazla iş bitirme belgesi istenmesi İzmir'de inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaları da şaşkına çevirdi. Şartnameye konulan bu madde İzmir'de faaliyet gösteren, kazandıklarını İzmir'e yaptığı yatırımlarla yine İzmir'e harcayan inşaat firmalarının otomatikman devre dışı kalmasına neden oldu. İzmir'de bu koşulları sağlayacak bir ya da iki firma olabileceğine dikkat çeken sektör temsilcileri yaşananlara bir anlam veremediklerini belirtti.

TESADÜFÜN BÖYLESİ

Sürecin şaşkınlık veren başka bir boyutu ise 31 Mart'ta mali tekliflerin alınmasıyla ortaya çıktı. Ön yeterlilik için başvuruda bulunan 37 firmadan 21'i istenen koşulları sağlayamadığı için bir sonraki aşamaya yani mali tekliflerin verileceği ihaleye katılmaya hak kazanamadı. 31 Mart'taki son oturuma konsorsiyum oluşturan 31 firma katıldı. 16 firmanın teklif verdiği ihalede Ankaralı firmalar başı çekti. 31 firmadan 19'unu Ankaralı firmalar oluşturdu. Ankara'dan ihaleye katılan 19 firmadan 12'sinin merkezinin Çankaya olması "tesadüfün böylesi" dedirtti. Şimdi gözler Yatırım İhaleleri Daire Başkanı Şule Kök'ün komisyon başkanlığını yaptığı ihaleye çevrildi. 1 firmanın teşekkür mektubu verdiği başka bir firmanın da ihale zarfı üzerindeki mührün okunmaması ve zarfın önce yırtılıp sonra zımba ile tutturulmuş olması nedeniyle ihale komisyonu tarafından değerlendirme dışı bırakıldığı ihalenin hangi firmada kalacağı merak konusu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gökçe geldi böyle oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN