Memnun döndüler

Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda, oda başkanları Ege Bölgesi'nin sorunlarını Başbakan Ahmet Davutoğlu'na anlattı. Başkanlar, 9 bakanın katıldığı toplantının verimli geçtiği görüşünde birleşti

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Memnun döndüler
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında 9 bakanın katılımı ile gerçekleşen 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda, Ege Bölgesi'ndeki oda başkanları sunumlarını gerçekleştirdi. Şura sonunda Ege'nin önde gelen isimleri ve oda başkanları toplantının çok verimli geçtiği konusunda birleşti.

YORGANCILAR UMUTLU

12 oda ve borsa adına sunumunu gerçekleştiren Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, İzmir sorunlarını 12 başlık altında topladı. Şura sonunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'na İzmir'in sorunlarının detaylarını içeren bir de dosya sunan Başkan Saka, "Sayın Başbakan dosyamızı aldı ve inceleyeceğini belirtti" dedi. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasının çok verimli geçtiğini söyledi. Yorgancılar, "Sayın Başbakanımızın 6.5 saat boyunca tüm programlarını iptal ederek kesintisiz ve büyük bir ilgiyle dinlediği toplantıda özellikle, proaktif yaklaşımları bizlerin geleceğe olan umudumuzu artırmıştır. O nedenle, sanayicilerimiz adına teşekkürü bir borç biliriz" diye konuştu. Yorgancılar, Başbakan Davutoğlu'nun özellikle OSB ve teşviklerle ilgili sanayinin en önemli konularına hassasiyetle yaklaşmasının sanayiyi dolayısıyla ülkemizi geleceğe taşıyacağını vurguladı. Denizli'nin sunumunu Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci yaptı. 3 dakikalık sürede Denizli için belirlenen üç konuyu kürsüden açıklayan Keçeci, "Kaklık'ta bulunan mermer organize sanayi bölgesinin yönetmelik değişikliğine gidilerek ıslah organize sanayi bölgesine çevrilmesini, Denizli'nin demiryolu ile körfeze ulaşımını sağlayacak Denizli - Aliağa demiryolu hattının çift yönlü olarak açılması ve termal turizmde Denizli'nin pilot il olmasını istedim. Toplantıdan memnun ayrıldık" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Manisa'nın en önemli temel sorunlarını Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil iletti. Başkan Erbil, tarım başta olmak üzere Manisa'nın ihtiyacı olan ihtisas organize sanayi bölgelerinin kurulması ve mevcut OSB'lerin alanlarının genişletilerek, enerji ve arıtma başta olmak üzere tüm işletimsel eksiklerinin süratle tamamlanması gerektiğini dile getirdi. Erbil, Manisa'nın ulaşım ve altyapı sorununa da dikkat çekti, "İlçelerimizin ana arterlere ulaşım standartlarını yükseltip kolaylaştıracak yol çalışmaları bir an önce yapılmalı ve tamamlanmalıdır' diye konuştu. Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, kent ekonomisiyle ilgili 14 başlıkta topladığı talep ve sorunlarını 3 dakikada birinci elden Başbakan Davutoğlu'na sundu. Şahin, havaalanı, hızlı tren, sektörel ürünlere özel teşvik, kruvuziyer limanı ile Aydın-Ödemiş arasında tünel yapılmasını ve Adnan Menderes Üniversitesi'nin 3'e bölünerek; merkezde Adnan Menderes, Nazilli'de Sümer ve Söke'de Milet üniversitelerinin kurulmasını istediklerini talep etti.

MUĞLA İSTİHDAM SAĞLAYACAK
Şura'da Muğla'yı temsil eden Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Başkanı Reşit Özer, Başbakan Davutoğlu'nun Muğla ise özel olarak ilgilendiğini söyledi, "Muğla'nın ulaştırma, turizm ve kırsal kalkınma olarak 3 temel başlıkta belirlenen sorunlarını ve çözüm önerilerini Başbakan Davutoğlu'na ilettik. Çözüm önerilerimiz içerisinde yer alan projelerin hayata geçmesiyle binlerce kişiye istihdam sağlanacak" dedi. Problemlerini 5 ana başlıkta dile getirdiğini söyleyen Uşak Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kuvvet, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bizzat not aldığını aktardı, "Umarız kısa sürede problemlerimiz çözülür" ifadelerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memnun döndüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN