Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olacağı buydu

Buca'da çiçek, meyve ve sebze yetiştirilmesi için kiraya verilen hobi bahçesine villa yapan CHP'li meclis üyesi, söz verdiği halde yapıyı yıkmayınca, Buca Belediyesi ekipleri hobi bahçelerini kaldırdı

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Olacağı buydu
Buca Gölet Tesisleri içinde 17 yıl önce vatandaşların boş vakitlerini değerlendirmesi, çiçek, meyve ve sebze yetiştirmesi için kiraya verilen hobi bahçeleri, amacına uygun olmayan kullanımlara çözüm üretilemeyince belediye tarafından yıkıldı. Aralarında CHP'li meclis üyesi Mahsun Vural'ın da bulunduğu bazı kiracıların, sözleşme maddelerini suistimal ederek, söz konusu alanlara villalar inşa etmesi, amacına uygun olarak hobi bahçelerini kullanan vatandaşların da zarar görmesine yol açtı. Suistimaller yüzünden, Buca Belediyesi 2014 yılında sözleşmeleri yenilemedi ve arazilerle ilgili tahliye kararı aldı.

OLAN VATANDAŞA OLDU
Buca Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, hobi bahçelerine yapılan kaçak yapıları yıkmak yerine tüm kiracılar için mahkemeden tahliye kararı çıkarttı. Yapı Kontrol Müdürlüğü ardından gecekondular için geçerli olan Türk Ceza Kanunu'nun 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun 18. Maddesi'ni işleme koydu. Olan yine suçsuz, yıllardır bahçesine emek veren vatandaşa oldu. Egeli Sabah'ta 4 Temmuz 2014 tarihinde yayımlanan "Hobi Bahane Villa Şahane" başlıklı haberle gündeme gelen hobi bahçelerindeki kaçak yapılardan özellikle Buca Belediyesi'nin CHP'li meclis üyesi Mahsun Vural'a ait 2 katlı lüks villa dikkati çekmişti. Mahsun Vural, sözleşme şartlarına uygun olmayan yapı diktiğini kabul etmiş ve "Benim yaptığım ev nedeniyle diğer kiracıların hakları gidiyorsa hemen yıkmaya hazırım" demişti. Aradan geçen 8 ayda Vural bahçesine diktiği kaçak yapıyı yıkmadı. Diğer kiracılar da aynı şekilde bahçelerine diktiği kaçak yapıları yıkmaya yanaşmadı. Böyle olunca Buca Belediyesi ekipleri, hobi bahçelerini yıktı. Buca Belediyesi ekipleri, hobi bahçelerindeki kaçak yapıları yıkarken, bitki ve ağaçlara dokunmadı. Buca Belediyesi, bahçeleri engelli çocuklara tahsis etme kararı aldı. Engelli çocukların topluma kazandırılması amacıyla, el becerilerinin geliştirilmesi, üretime yönlendirilmesi ve gelir elde etmeleri sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olacağı buydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN