Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan'ın sinirini bozan şerh raporu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Madem öyle savcılığa gidin" diyerek rest çektiği, Azad Fazla tarafından hazırlanan şerh raporu, çeşitli konulardaki eksiklikleri içeriyor

Giriş Tarihi: 15.4.2015
Başkan'ın sinirini bozan şerh raporu
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılı mali harcamalarının ele alındığı meclis toplantısında Başkan Aziz Kocaoğlu'nun sinirlenmesine yol açan rapor, Egeli Sabah'ın tüm safhalarıyla kamuoyuna duyurduğu körfez gemilerinin imalatı sürecindeki hataların da aralarında yer aldığı pek çok konudaki eksiklikleri gözler önüne seriyor. AK Partili Azad Fazla tarafından hazırlanıp meclise sunulan ve Başkan Kocaoğlu tarafından, "Bu kadar iddialıysan Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacaksın. Türkçe anlamıyor musun? Savcılığa git" şeklinde tepki gösterilen uzun şerh raporunun bazı başlıkları şöyle: -Körfez gemileri ihale şartnamesinde belirtilen tarihte teslim edilmedi. Firmanın şartname tarihini ihlal etmesine cezai müeyyide uygulanmadı. Gemilerin bir kısmının tershaneye gönderildi, bir kısmı da aksamalardan dolayı hizmetten men edildi. Teslimat tarihi ile ilgili süreç belirsizliği devam ediyor.
-Eşrefpaşa Belediye Hastanesine ayni mal ve miktarlar ile ilaç ve serum alımlarındaki açık ihalelerin iskonto oranlarında değişik rakamlar görülmekte...İstikrarlı iskonto günün koşullarına göre gerçekleşmemiş.
-Açık ihalelerin dışında bir kısım alımların doğrudan temin yolu ile yapıldığı yapılan bu teminlerin ihale kanununda benzeşen işlerin bölünerek yapılmış olması ihale yasasına aykırı.
-Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü tarafından ilaç alımları açık ihale yapılarak alınması gerekirken bu yöntem uygulanmadan doğrudan temin yöntemi ile alınmıştır. Çevre sağlık daire başkanlığı ve ilgili şube müdürlükleri her yıl rutin olarak haşere ile mücadele kapsamında ilaç alımı yapılacağı bilindiği halde doğrudan temin yolu ile alımların yapılması iktisadi tasarruf açısından ilgili ihale kanununa uygun olmadığı kanaatindeyiz.

452 BİN LİRALIK ÇİKOLATA

-Protokol müdürlüğü Kurban Bayramı dolayısıyla 452 bin liralık çikolata alırken, ihale kanununda gerekli olan üç firma şartı gerçekleşmemiş. Ayrıca Solfej firmasına ses düzeni için ödenen 78 bin ira yüksek bir bedel. -2014 yılı içinde başta Karabağlar, Konak, Bayraklı ve Buca olmak üzere 5 bin ölçekli nazım imar planları yapılmamış.
-Buca Tınaztepe'de yapılan konutların çoğunun satılmadığı, satışına ilişkin pazarlama tekniklerinin kullanılmadığı, kiraya verilmemesi nedeniyle gelir kaybına uğrandığı açıkça görülmektedir. Mevcut durumun belirsizliğinin devam etmesi halinde uzun yıllar sebebi ile konutlarda maddi değerlerinin düşeceğinden kamu zararı oluşabilir.
-Çevre Sağlık Daire Başkanlığı ve ilgili şube müdürlükleri her yıl rutin olarak haşere ile mücadele kapsamında ilaç alımı yapılacağını bildiği halde doğrudan temin yoluyla alımlar yapılmış. Bu durum ilgili ihale kanuna uygun değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan'ın sinirini bozan şerh raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN