Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İş'in sırrı gülücükte

Giriş Tarihi: 16.4.2015
'İş'in sırrı gülücükte

'İş'İn sırrı gülücükte İzmirli ünlü sanayiciler, üniversite mezunlarını işe alırken neleri göz önünde bulundurduklarını öğrencilere anlattı. 3 başarılı sanayici, personel alımında güleryüzün etkin rol oynadığını söyledi

Gediz Üniversitesi Kariyer Günleri 4'üncü kez gerçekleştirildi, iş hayatında zirveye yükselen isimler ile öğrenciler bir araya getirildi. Gediz Üniversitesi Kariyer Kulübü'nün düzenlediği 2 günlük etkinlik "Duayen Sanayicilerden Kariyer Hikayeleri Paneli"yle başladı. İzmir Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu'nun yönetimindeki oturumda, Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Salih Esen ve İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş gençlere seslendi.

ASIK YÜZLE ÇALIŞMAM
Yüzlerce kişiyi istihdam eden İzmirli ünlü sanayiciler, üniversite mezunlarını işe alırken neleri göz önünde bulundurduklarını anlattı, iş arayanlara altın değerinde ipuçları verdi. Çolakoğlu, işe en uygun kişiler arasında eleme yaparken birinci kriterinin güleryüz olduğunu dile getirdi, şunları söyledi: "Yüzü asık olanla asla çalışmam, güleryüz benim için çok önemli. İşine, ailesine, yaşadığı şehre, ülkemize, dünyaya ve doğaya sevgisini ölçerim. Sıradan olup olmadığını anlamak için de CV'sini incelerim, klasik bir özgeçmiş ile fark katılmış bir özgeçmiş, karar vermemde önemli rol oynar. Gazete okuyup okumadığına, yeniliklere ve araştırmaya açık olup olmadığına da dikkat ederim." Plastik sanayisinin önde gelenlerinden Salih Esen, birinci kriterinin işe uygunluk olduğunu ifade etti. Esen, "Eğer kişi aradığımız pozisyona uygunsa özgeçmişini incelerim, eğitimine ve donanımlarına bakarım. Sonrasında ise liyakat ve sadakat gelir. Farklı düşünebiliyorsa, eğitimini kültüre ve yaşam biçimine dönüştürebilmişse işe alırım" ifadelerinde bulundu. İmza attığı yeniliklerle dünya jean modasına yön veren Hilmi Uğurtaş da ilk kriterinin işe uygunluk olduğunu vurguladı. Uğurtaş, "İlk görünüm benim açımdan büyük önem taşır. Kişinin görünümüne özen gösterip göstermediğine ve kendisini ifade edebilme yeteneğine bakarım. Adayın girmek istediği işe duyduğu isteği ve kararlılığı da ölçerim. İyi derecede yabancı dil bilgisini de mutlaka ararım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İş'in sırrı gülücükte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN