Mahkeme itirazı haklı buldu

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Mahkeme itirazı haklı buldu

Manisa 1. İdare Mahkemesi, belediyenin Ulu Cami çevresinde 2011'de yaptığı kamulaştırmaya karşı dava açan 23 kişinin itirazını haklı gördü, söz konusu işlemin hukuksuz olduğuna hükmetti

Manisa'da Ulu Cami çevresinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kamulaştırma kapsamında, kendilerine ödenen bedelin düşük olduğu gerekçesiyle itirazda bulunan 23 kişinin açtığı davada karar çıktı. Manisa 1. İdare Mahkemesi, belediye encümenin 14.12.2011 tarih ve 962 sayılı kararını hukuka aykırı buldu. Dava kazanan 23 kişi, tazminat davası açabilecek. Manisa Büyükşehir Belediyesi kararın tebliğ edilmesinin ardından 30 gün içinde Danıştay'a temyizi için başvuruda bulunabilecek. İshakçelebi Mahallesi Muhtarı Bayram Gök, 2011 yılında 184 adet evin kamulaştırma kapsamına girdiğini belirterek, "Bu süre içerisinde bizim itirazımız oldu. Hukuksuzluğun olduğunu söyledik. 150'ye yakın ev yıkıldı. İmkânı olan kredi çekerek ev aldı. İmkânı olmayanlar kirada oturuyor" dedi.

YOK PAHASINA ALINMAK İSTENDİ

Davacıların avukatı Haşim Çelik, ise müvekkillerinin yok pahasına evlerinin alınmasına karşı çıktığını belirterek, şu bilgileri verdi: "Öncelikle müvekkillerim için bu evlerin hatırılarına değer biçilemezdi. Bebeklikleri, gençlikleri burada geçti, cenazeleri bu evlerden çıktı. Gücü elinde bulunduran yöneticiler bu yerleri, bu insanlardan almak istedi. İnsanlar bu kanunun önünde duramadı ve kamulaştırmalar teker teker başladı. İnsanlar da devlet adına taşınmazlarının devrini isteyen idare olunca vereceği her karara saygı duydular. Ancak bunu yaparken idarenin yerlerini yok pahasına almasına karşı çıktılar. Bu yerler 2006-2007'de kamulaştırılmak istenildiğinde 2011'de verilen bedelin iki katı fiyat teklif edildi ve bu insanlar o dönemde bunu kabul etmedi. Şimdi ise çok daha düşük bedelle evlerinin ellerinden alınmasına karşı çıktılar. Bundan dolayı da verilen bedele ve kamulaştırma kararına itiraz edildi. Büyükşehir Belediyesinin haksız olarak düşük bedelle burayı almaya çalıştığı ve hukuksuzluk yaptığı mahkemece belirlendi. Ayrıca mahkeme encümenin kararını da hukuka ayrı buldu. Belediyenin Danıştay'a itiraz hakkı var. Hukuk çerçevesinde hareket etmeliyiz. Davayı kazanan 23 kişi tazminata hak kazanabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkeme itirazı haklı buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN