Türkiye'nin en iyi haber sitesi

25 yıldır suları kesik yaşıyorlar

İzmir Aliağa'da Güzelhisar Barajı'na 5 kilometre mesafedeki eski Karaköy'ün suları 25 yıldır akmıyor. 21. yüzyılda bu yaşadıklarına isyan eden köylüler, yetkilileri göreve davet ediyor

Giriş Tarihi: 22.4.2015
25 yıldır suları kesik yaşıyorlar
İzmir'in Aliağa ilçesindeki eski Karaköy'de 2015 yılında olmamıza rağmen yaklaşık 25 yıldır sular kesik. Kentin su ihtiyacını karşılayan Güzelhisar Barajı'na yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki susuz köy, Aliağa ilçe merkezine ise 13 kilometre mesafede yer alıyor. Susuz köyde vatandaşlar taşıma su ile yıllardır ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Su sıkıntısı nedeniyle daha önceden 70 hanenin bulunduğu ve 200 kişinin yaşadığı köyde şu anda 7 hane kaldı. 20 kişinin yaşadığı köyde vatandaşlar, Aliağa Belediyesi'ne ve İZSU'ya başvuru yapmalarına rağmen sorunun çözülmediğini söyledi. Yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip tarihi köydeki yıllardır devam eden su sıkıntısı duyanları hayrete düşürüyor. 25 yıl öncesine kadar çeşmelerden suyun aktığı köyde, tesisatın yenilenmesi gerektiği belirtilirken, kesintinin bundan kaynaklandığı ifade edildi. Uzun yıllardır yaşanan su sıkıntısı nedeniyle 70 hanenin bulunduğu köyde şu anda 7 hane yer alıyor. Önceden 200 kişinin yaşadığı köyün nüfusu su sorunu nedeniyle yıllar içerisinde 20 kişiye kadar düştü. Köy halkının büyük bir çoğunluğu Aliağa ilçe merkezine daha yakın mesafedeki yeni Karaköy'e taşındı. Bu nedenle nüfusu azalan köyün ismi eski Karaköy olarak kaldı. Aralarında birkaç kilometre mesafe bulunan eski ve yeni Karaköy Muhtar Reşat Kara'nın sorumluluğu içerisinde yer alıyor. Eski Karaköy'de yaşayan vatandaşlar 15 yıldır muhtarları olan Reşat Kara'nın bu sorunla hiç ilgilenmemesinden de şikayetçi. Eski Karaköy'den hem Güzelhisar Barajı hem Aliağa İlçe merkezi, hem de deniz görülebiliyor. Deniz ve barajın ortasında yer alan köyde uzun yıllardır yaşanan su sorunu, 'Su içinde susuzluk' şeklinde yorumlanıyor.

SULARI TAŞIYORLAR

21. yüzyılda susuzluk çektiklerini anlatan Sabri Cantez (67), "15 senedir köyde yaşıyorum. 21. yüzyılda Aliağa ilçe merkezine 13 kilometre, baraja da 5 kilometre mesafedeki bir köyde su sorunu yaşanması çok ilginç. Köyde yaşayan tahsilli bir arkadaşımız İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne, İZSU'ya ve Aliağa Belediyesi'ne bu sorun ile ilgili elektronik posta attı. Fakat hiçbir sonuç elde edemedik. Hala taşıma su ile ihtiyacımızı karşılıyoruz" dedi. Çifçi Şabah Yemtur (63), "15 senedir bu köydeyim. Çeşmeden su aktığını hiç göremedim. Suyun ortasında susuzluk çekiyoruz. Yetkililerden bu duruma bir an önce çözüm bulmasını istiyoruz" diye konuştu. 2 çocuk annesi Seher Çelik, "Köyümüzde yaklaşık 25 yıldır su yok. Pet şişelere çevre köylerden su doldurup getiriyoruz. İçme suyumuzu bu şekilde karşılıyoruz. Tankerle de su getiriyoruz. İmkansızlıklar içerisinde yaşıyoruz. Muhtarımız Reşat Kara da bu sorunumuzla ilgilenmiyor. 15 yıldır muhtarlığımızı yapıyor" ifadelerinde bulundu. 2 çocuk annesi Fatma Yazan (66) ise, "Artık birileri bu su hasretimize son versin. Su taşımaktan bıktık yorulduk. Susuz yaşamak çok zor. Adeta Doğu'daki, Güneydoğu'daki bir köyde yaşıyoruz" diye sitem etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 yıldır suları kesik yaşıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN