Altay'la birlikte İzmir de düştü

Giriş Tarihi: 24.4.2015
Altay'la birlikte İzmir de düştü

101 yılllık maziye sahip Altay'ın, 3. Lig'e düşmesi siyaset camiasında da yankı buldu. Altay'ın çöküşünde yerel yönetimlerin büyük sorumluluğu olduğu belirtildi

Türk Futbolu'nun tarihi çınarı Altay 101 yıllık mazisinin belki de en acı günlerini yaşıyor. Yakın geçmişte Süper Lig'de Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın ardından en fazla yer alan takım olma özelliğine sahipken, önce Birinci Lig'e sonra İkinci Lig'e düşen Altay, bu sezon adeta dibe vurdu. Şampiyon olup PTT 1. Lig'e çıkma hedefiyle başlanılan sezonda peş peşe 22 hafta maç kazanamayarak son sıraya kadar inen siyah beyazlılar bitime iki hafta kala tarihinde ilk kez Üçüncü Lig'e düştü. Altay'ın bu trajik gerilemesi spor dünyasını olduğu kadar, kentin siyaset sahnesindeki aktörlerini de etkiledi. Özellikle Buca Belediye Başkanlığı döneminde Bucaspor'un Süper Lig'e yükselmesinde başat rol oynayan AK Parti İzmir Milletvekili adayı Cemil Şeboy, yerel yönetimlere sert eleştirilerde bulundu. Tesisleri Gaziemir'de bulunsa da Altay'ın Alsancak semtinin simgesi olduğunu, bu nedenle Konak sınırları içinde yer aldığını vurgulayan Şeboy, şu görüşleri dile getirdi: "Altay'ın küme düşmesi İzmir'in ayıbıdır. En büyük sorumlu Büyükşehir Belediyesi'dir. Bir kentin takımı küme düşüyorsa bundan kentin belediyesi sorumludur ve Büyükşehir Belediye Başkanı utanmalıdır. Bizden başka kim stat kazandırdı bu şehre? Eğer doğru düzgün bir stadı olsaydı Altay küme düşmezdi. Yerel yöneticiler kulüpleri seçim zamanında ziyaret eder. Atkıları boyunlarına geçirirler, daha sonra seçildikten sonra bir daha kulüplerin önünden geçmezler. Bütçeler, şarkıcılara türkücülere, festivallere ödeniyor. Ateş böceği gibi eğlence hazırlıyorlar. " Kulüpler kötü yönetilidiğini, şehircilik anlamında da yönetim sıkıntıları yaşandığını dile getiren AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, "Birbirinden değerli kulüplerimiz var. Ama son yıllarda şampiyonluk değil küme düşme haberleri alıyoruz. Statlar için çok zaman kaybedildi. Belediyeler statlar için yol gösterici ön açıcı olması gerekirken, engel çıkartan pozisyonda yer aldı. Bu sorunları bir an önce çözmek istiyoruz" dedi.

CHP'Lİ MUKAVEMETİ

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, 101 yaşındaki Altay'ın küme düşmesinden büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Kulüplerin başarısı için modern statlara kavuşturulmasının kaçınılmaz olduğunu ancak, İzmir'de spor tesislerinin inşası konusunda CHP'li yerel yönetimlerin büyük mukavemetiyle karşılaştıklarını dile getiren Ulema, "Bu noktada ne yazık ki Altay'a da gerekli destek verilmedi. Yerel yönetimlerin yarattığı bu boşluğu doldurmak için İzmir milletvekilleri olarak her türlü çabayı sarfedeceğiz. Altay'ın düşmesi, Türkiye'nin en büyük metropollerinden biri olan İzmir'in de küme düşmesi anlamına geliyor" diye konuştu.

İZMİR HESABINI SORMALI
40 yıllık Altay taraftarı olduğunu kaydeden milletvekili adaylarından Hüseyin Kocabıyık ise bu gelişmenin basit bir spor olayı olmadığını dile getirdi. Kocabıyık, "Altay'ın küme düşmesinde ben dahil herkesin kusuru vardır. Ama yerel yönetimlerin kusurları affedilir cinsten değildir. Altay gibi bir markanın bu durumlara düşürülmesi şehre karşı sergilenen sorumsuzluk örneğidir. Bu CHP zihniyetinin sosyal hayata bakış açısıdır. İzmir'i senelerdir statsız bırakan zihniyet CHP zihniyetidir. Bu kadar değerli bir markanın bu hale düşürülmesi affedilemez bir hata, İzmir'de kimsenin kılı kıpırdamıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altay'la birlikte İzmir de düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN