Büyükşehire destek sağlamaya hazırız

Giriş Tarihi: 27.4.2015
Büyükşehire destek sağlamaya hazırız

İzmir'de kangrene dönüşen çöp tesisisi sorununun çözümü konusunda Büyükşehir Belediyesi'ne Hükümet destek vermeye hazır. Bakan Eroğlu, kavgadan değil, hizmetten yana olduklarını söyledi

Orman ve Su İşleri Bakanı, AK Parti İzmir 1'nci bölge birinci sıra sıra milletvekili adayı Veysel Eroğlu, İzmir'i "dünyanın incisi" yapmak için yola çıktıklarını, başta katı atık bertaraf tesisi konusu olmak üzere yerel yönetime her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Medya kuruluşlarının temsilcileriyle Kaya Termal Otel'deki kahvaltıda bir araya gelen Eroğlu, İzmir'e kavga etmeye değil, hizmet etmeye geldiklerini belirtti. Bakan Eroğlu kendisinin de sarı basın kartı sahibi olduğunu kaydederek, "İçinizde belki de en eski sarı basın kartlıyım. Rahmetli amcamın 'Şuhut'un Sesi' adlı gazetesi vardı, ben de orada muhabirlik ve yazarlık yapardım" diye konuştu. Gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandıran Bakan Eroğlu, Yamanlar bölgesine kurulması planlanan katı atık bertaraf tesisine ilişkin, "Çöp tesisini yapmak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin görevi. Eğer ki bizden destek isterse, yardım etmeye hazırız. Biz bu tür çalışmalara varız. Neticede İzmir de bizim belediyemiz. Biz kavgadan yana değiliz. Herkesin gönlünü kazanmak istiyoruz. Bizim projelerimizi tenkit etsinler, daha güzel projeler ortaya koysunlar değerlendirelim" dedi.

BAL ORMANLARI GELİYOR

Bakan Eroğlu, "orman varlığı azalıyor" diyenlere kayıtlarla karşılık vermek istediğini, bakanlığı döneminde 3 milyar 250 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını, 12 yılda hem orman alanlarını hem de odun servetini artırdıklarını kaydederek şu bilgileri verdi: "10 yılda ormanlarımız 9 milyon hektar arttı. İzmir'e bal ormanları kuracağız. Eskiden hayvanlar ormana giremez diye kanun vardı. Bundan arıcılar da etkileniyordu. 2007 yılında kanunda değişiklik yaptık. Arılar artık ormana girebiliyor. Şimdi Türkiye'de 227 bal ormanı var. Bal üretiminde dünyada 6. sıradaydık, bal ormanları sayesinde 2. sıraya yükseldik." İzmir'in turizmde yeterli payı alamadığını belirten Eroğlu, "İzmir, doğal turizm potansiyelinin en yoğun olduğu yer. Master planını hazırladık. İzmir'de en uygun yerde Turizm Ticaret Serbest Bölgesi kurma düşüncemiz var. İzmir'e 2019 yılına kadar 466 tesisi kazandırmanın sözünü veriyoruz. İzmir dünyanın parlayan incisi olacak" dedi. Bakan Eroğlu, 7 Haziran'da AK Parti'yi İzmir'de birinci parti yapmayı hedeflediklerini dile getirerek, "Nereye ne kadar tesis açacağımızı açıkça ifade ediyoruz. Diğer partilerin ne tür projeleri var duymadık. Sadece karalama siyaseti yapıyorlar. İzmir ile ilgili büyük düşünelim. Eğer bizim gözümüzden kaçan bir proje olursa bizleri uyarın" diye konuştu.

KOCABIYIK'IN HEYECANI

Toplantıya katılanlardan 1'nci bölge 4. sıra milletvekili adayı Hüseyin Kocabıyık ise siyasi hayatının ilk günleri olması dolayısıyla heyecan yaşadığını anlatarak,"Geçen yıl kasım ayında İzmir Askerlik Şubesi'nden aradılar. Dedenizin İstiklal Madalyası'nı gelip alır mısınız? dediler. Dedem, 9 Eylül'de İzmir'e ilk giren Türk Ordusu'nun içerisinde yer alan askerlerdendi. Bununla gurur duydum. Ben, siyasete girmeyi ilk kez madalyayı almaya giderken düşündüm" dedi. AK Parti İl Başkanı Bülent Delican da Eroğlu'nun gelmesiyle İzmir'e "sağanak şeklinde yatırım yapılacağını" dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehire destek sağlamaya hazırız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN