Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aortta balonlaşma ölümcül olabiliyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özalp Karabay aort balonlaşmalarının en korkulan tarafının, genişlemeye devam edip yırtılabilmesi olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 28.4.2015
Aortta balonlaşma ölümcül olabiliyor
Kalpten pompalanan kanı vücuda aort adı verilen atardamarın dağıttığını belirten Prof. Dr. Karabay, "Aort vücudumuzun en kalın atardamarıdır. Organlarımıza giden bütün atardamarın hepsi aorttan çıkar. Aort, kalpten ayrıldıktan sonra aşağı doğru yönelir, göğüs boşluğunu geçer, diyafram karına girer, burada da çeşitli organlara dallar verdikten sonra karın alt kısmında ikiye ayrılır ve bacak atardamarlarıyla devam eder" diye konuştu.

TAKİP EDİLMELİ

Prof. Dr. Karabay, aort anevrizmalarının göğüs bölgesinde de olabileceğini dile getirerek, şöyle devam etti: "Ancak karın bölgesinin anevrizmaları çok daha fazla görülür. Karın bölgesinin aort damar balonlaşmaları, tüm aort balonlaşmalarının yüzde 75'ini oluşturur, erkeklerde daha sıktır ve yaşla sıklığı artar. Genel sağlık taramalarda bulunan anevrizmaların yüzde 90'ı küçüktür, yani tehlikeli değildir, ancak yakın takibi ve sigara-hipertansiyon gibi risk faktörlerinin tedavi edilmesi gerekir. Aort balonlaşmalarında; karında gerginlik, rahatsızlık hissi, ele gelen pulsatil kitle ve karın ile sırt ağrısı şeklinde görülebilirler. Aort balonlaşmalarının en önemli ve korkulan tarafı, genişlemeye devam edip yırtılabilmesidir. Bu durumda aort içindeki kan süratle karın boşluğuna dolar ve yırtığın büyüklüğüne göre kısa bir zaman içinde ölüm meydana gelir. Yırtıldığında ölümcül olması nedeniyle aort damar balonlaşmaları çok yakından takip edilmeli ve tedavisi gecikilmeden yapılmalıdır."

HAYATİ ÖNEMİ VAR
Yırtılan anevrizmalarda ölüm oranının yüzde 70-90 arasında olduğunu belirten Prof. Dr. Özalp Karabay, aort balonlaşmasının yırtılması ve tedavisi hakkında şunları söyledi: "Amerika'da her yıl aort balonlarının yırtılmalarında 15 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Bundan dolayı aort anevrizmalarının tanısı, yırtılmadan tedavisinin yapılabilmesi yönünden yaşamsal öneme sahiptir. Aort balonlaşmalarının yüzde 70'inde sadece belden uyuşturma ya da kasık bölgesine yapılacak lokal anestezi ile Endovasküler (balonlaşan aorta bölgesine kasıktan damar yerleştirilerek tedavi edilmesi) yöntem kullanılarak başarılı bir şekilde tedavi yapılmaktadır. Bu tedavi ile hasta işlem sonrası yoğun bakımda kalmadan odasına geçmekte , aynı gün oral beslenmesini yapmakta , kan kullanılmamakta ve en önemlisi de 48 -72 saat de hastaneden taburcu edilmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aortta balonlaşma ölümcül olabiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN