Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obezite sadece estetik sorun değil hastalıktır

Op. Dr. Türker Karabuğa, obezitenin sadece estetik bir sorun olmadığı vurguladı, "Obezite, birçok hastalık için önemli bir risk etkenidir. Bu nedenle son yıllarda obezite bir hastalık olarak kabul edilmektedir" dedi

Giriş Tarihi: 28.4.2015
Obezite sadece estetik sorun değil hastalıktır
Dünyada ve Türkiye'de gün geçtikçe görülmesi artan obezite hakkında bilgiler veren Özel Karataş Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Türker Karabuğa, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) obeziteyi "Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi" olarak tanımladığını belirterek, "Vücut yağ dokusu yetişkin erkeklerde yüzde 25'in üzerine, yetişkin kadınlarda yüzde 30'un üzerine çıkması durumunda obezite söz konusudur. 2015 yılı verilerine göre dünyada 700 milyon insan obezite, 2,3 milyar insan ise fazla kiloludur. Türkiye'de ise kadınlarda nüfusun yüzde 44,2'si erkekler de ise yüzde 25,2'sinin beden kitle indeksi 30'un üzerinde" dedi. Obezite teşhisinde üç yöntemden yararlanıldığını belirterek bu yötemler hakkında bilgiler veren Karabuğa, "Obezite teşhisinde yararlandığımız ilk yöntem kişinin boy ve ağırlık değerleri kullanılarak beden kitle indeksinin belirlenmesidir. İkinci yöntem ise bel çevresi (cm)/Kalça çevresi (cm) oranı ve son yöntem ise bel çevresinin saptanmasıdır. Bu üç yöntem içerisinde genel olarak kullanılan beden kitle indeksidir" dedi.

YANLIŞ BESLENMEYE DİKKAT!

Obezite sebepleri hakkında bilgiler veren Op. Dr. Karabuğa şunları söyledi, "Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, yetersiz fiziksel aktivite, eğitim düzeyi, hormonal ve metabolik etmenler, genetik etmenler, psikolojik problemler, nörojenik bozukluklar, sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama, sigara- alkol kullanma durumu, kullanılan bazı ilaçlar (antidepresanlar vb.), doğum sayısı ve doğumlar arası süre, ameliyat sonrası hareketsizlik, sedanter yaşam."

ÖNLENEBİLİR HASTALIK
Dünya Sağlık Örgütü'nün 1997 yılında şişmanlığın küresel bir epidemi halini aldığını ve mutlaka tedavi edilmesi gereken kronik bir hastalık olduğunu ilan ettiğini hatırlatan Op. Dr. Karabuğa, "Geçmiş yüzyıllarda obezite bir hastalık olarak kabul edilmezdi, yalnızca estetik ve görsel bir sorun olarak kabul edilirdi. Obezite yalnızca görsel estetik bir sorun değildir. Şeker hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, felç (inme), safra kesesi hastalıkları, bazı kanserler (kadınlarda meme, yumurtalık, erkeklerde kalın barsak kanseri gibi), uyku apne sendromu, eklem hastalıkları ve cilt enfeksiyonu gibi hastalıklar için önemli bir risk etkenidir. Bu nedenle son yıllarda obezite bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Obezite önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra ikinci nedeni olarak kabul edilmektedir."

BEDEN KİTLE İNDEKSİ
Beden kitle indeksi (BKİ) kilogram olarak vücut ağırlığının metre olarak boyun karesine bölünmesi ile hesaplanır. BKİ: 18.5 kg/m2altı zayıf BKİ:18.5-24.9 kg/m2 normal kilolu BKİ:22.5-29.9 kg/m2 fazla kilolu BKİ: 30-39.9 kg/m2 obez BKİ: 40 -50 kg/m2 morbit obez BKİ: >50 kg/m2 ve üzeri süper obez ÖRNEK: 32 yaşında 160 cm boyunda ve 108 kg ağırlığında bir erkek obez midir? BKİ=108 kg/(1,6)2 m2 = 108/2,56=42,1kg/m2= Morbid obezite
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite sadece estetik sorun değil hastalıktır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN