Bir ağaç katliamı eksikti

Giriş Tarihi: 2.5.2015
Bir ağaç katliamı eksikti

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapımına başladığı Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı inşaatı, Altınyol kenarında çok sayıdaki ağacın ortadan kalkmasına yol açtı. Halk ağaçların akıbetini merak ediyor

İzmir'in yeni kent merkezi olma yolundaki Bayraklı'da yüksek binaların sayısıyla birlikte trafik kargaşası da artınca, Büyükşehir Belediyesi Adnan Kahveci Kavşağı'nın inşasına başladı. Ancak Altınyol kenarındaki yeşil doku bir anda ortadan kayboldu.

AÇIK BİR TEZAT

Yeni kent merkezi ile Altınyolu birbirine bağlamak için planlanan üst geçidin inşaatın yeşil dokuya verdiği hasar görünmesin diye yüksek metal lehvalar asılsa da aralarında palmiyelerin de bulunduğu çok sayıda ağacın yerinde yeller estiğini gören vatandaşlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden ağaçların akıbetinin ne olduğu konusunda bir açıklama bekliyor. Özellikle İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Binası'nın önünde bulunan ağaçlı bölgenin de inşaatı engellediği için tıraşlanması dikkati çekti. Üst geçit yapımına başlamak için 1 gün içerisinde tüm ağaçları yok eden İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu tavrı vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. İstanbul'daki Gezi Parkı'nda ağaçların taşınmasına tepki gösterme bahanesiyle başlatılan eylemlere büyük destek veren CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Altınyol'daki icraatı "çifte standartın en bariz örneği" biçiminde değerlendirildi. Gezi Parkı olayları sırasında ortaya konulan tavırla, Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı'nda ağaçların ortadan kaldırılması arasında açık bir tezat bulunduğuna dikkat çeken vatandaşlar belediyeden ağaçların akibeti hakkında bilgi vermesini istedi. Öte yandan sivil toplum örgütlerinin de konuya ilişkin ne tepki vereceği merak konusu oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı ile Bornova'nın Karşıyaka ve Konak bağlantısını rahatlatması beklenen Adnan Kahvecii Köprülü Kavşağı'ndaki yapım çalışmaları nedeniyle 7 Mart Cumartesi günü bölgede yeni trafik düzenine geçmişti. Yeni düzenlemeyle, Bornova'dan Karşıyaka'ya gidilmesini sağlayan Nursultan Nazarbeyev Caddesi, köprü kavşağının yenilenecek olması nedeniyle trafiğe kapatılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir ağaç katliamı eksikti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN