Engellere rağmen kazmayı vurdular

Giriş Tarihi: 3.5.2015
Engellere rağmen kazmayı vurdular

İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka belediyelerinin engelleme çabaları yüzünden geciken, taraftarın yıllardır hayalini kurduğu Karşıyaka Stadı için ilk adım atıldı ve eski stadın yıkımına başlandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile "çadır kurar yine yaptırmam" diyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın ısrarla karşı çıktığı Karşıyaka Stadı'nın inşası için ilk adım atıldı ve kulübün efsane futbolcularından Lemi Yerli'nin işaretiyle eski stadın temsili yıkımı gerçekleştirildi. Törene AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Abdullah Mertoğlu, Karşıyaka Stadı Proje Geliştirme Sorumlusu Ali Erten, Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım ve çok sayıda taraftar kaldı. Yeşil-kırmızılı camianın yıllar süren özlemine son verece Karşıyaka Stadı, Yalı Mahallesi'ndeki mevcut stat alana yapılacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılarak, Karşıyaka Spor Kulübü'ne devredilecek stat 700 günde tamamlanacak. Engellere rağmen Gençlik ve Spor Bakanlığı 15 bin kişilik stadın yapımı ile ilgili ruhsat sorununu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde çözdü. Karşıyaka Belediyesi'ne istimlak bedeli olan 9 milyon lira yatırdı.

TARİHE SAHİP ÇIKTIK

Hamza Dağ, uzun süredir Karşıyakalılarla mücadelesini verdikleri projeye başlanmasından mutluluk duyduklarını, yeşilini İslamdan, kırmızısını Türk Bayrağı'nın renginden alan Karşıyaka'yı 1926'da ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk'ün buradaki gençlikle gurur duyduğunu söylediğini kaydetti. Dağ, "Lemi Bey de bu statta futbol maçı yaptı. Avrupa'ya giden ilk Türk futbolcularından biridir. Adnan Menderes de Karşıyaka'da futbol oynamıştır. Burada resmen bir tarih var. Biz de bu tarihe sahip çıkıyoruz. Göztepe Stadı'nın temelini de önümüzdeki günlerde atacağız" dedi. Dağ, açılan davalarla stadın yapımının geciktirildiğini ancak engellenemediğini söyledi.

YASAL YOLLARA BAŞVURURUZ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise yaptığı açıklamada, Yalı'da Bakanlığın yeni stat yapması için bir engeli olmadığını dile getirerek, "Stat konusuna niye karşı olduğumuzu defalarca söyledik. Yasal yollardan kentin hakkını aramak için uğraştık. Örnekköy'de yer varken Yalı'ya küçük stat yapmak yanlış. Yasal olarak sıkıntıları da yok. Biz neyin yanlış, neyin doğru olduğunu söyleriz. Yasal yollara da başvururuz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engellere rağmen kazmayı vurdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN