Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baltayı taşa vurmuş

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye'yi İzmir gibi yöneteceğiz" biçimindeki sözlerine böyle yorum getirdi

Giriş Tarihi: 7.5.2015
Baltayı taşa vurmuş
Seçim çalışmalarını sürdürdüğü İzmir'de Egeli Sabah'a konuk olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, körfezin temizlenmesinden kentteki altyapı yatırımlarına, muhalefetin seçim vaatleri ve söylemlerinden İzmir'e yönelik vizyonlarına birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir süre önce "Türkiye'yi İzmir gibi yöneteceğiz" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Eroğlu, "İstanbul, Kocaeli, Kayseri, Konya, Afyonkarahisar, Antalya gibi yöneteceğim' dese tamam. Ama 'İzmir gibi yöneteceğim' diyorsa baltayı taşa vurmuş demektir. İzmir'in nasıl yönetildiği ortada. Şehircilik yok. Altyapı çökmüş. İZBAN'ı, çevre yolunu, barajları, göletleri, içme suyu ve ishale hattını biz yaptık" dedi. Bakan Eroğlu, Çeşme'de termal ve doğa turizmini canlandırmak için seferberlik başlatacaklarını belirterek, "İzmir'de bir yerde serbest turizm ticaret merkezi kuracağız. Burada KDV olmayacak. Zengin turistler gelip alışveriş yapacak. Tek seferde bir turist en az 10 bin dolar bırakacak. Çok turist değil, çok para kazanmamız gerekiyor. İzmir turizmden çok az pay aldı. Antalya İzmir'i geçti. İzmir'de potansiyel var ancak kullanılamıyor. Kimse bugüne kadar buna kafa yorulmamış. Sadece barajlar ve göletler yapmakla kalmıyoruz" şeklinde konuştu. Hazırladıkları Ege Gelişim Projesi'nin (EGEGEP) tüm detaylarının Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yakında açıklanacağını bildiren Eroğlu, Konak Tünelleri'nin açılışının da 22 Mayıs'ta yapılacağını duyurdu.

BÜYÜK HAYALLER

Bakan Eroğlu, İzmir ile ilgili büyük hayalleri olduğunu bunları gerçekleştirmek için gece gündüz demeden çalışacaklarını dile getirirerek şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbaşkanımız bir gün uçaktayken bana 'İzmir'e sen yakışırsın' dedi. Ben de artık anladım ki İzmir yolcusuyum dedim. Sonra İzmir'den milletvekili adayı oldum. İstanbul'u Anadolu besliyor. İzmir hem İstanbul'u hem dünyayı besler. Verimli topraklar burada. İş gücü burada. Potansiyel burada. İstanbul'da deniz, kaplıca turizmi yok. Tarım yok. Tabiat turizmi yok. Ama İzmir'de her şey var. İzmir'de yağ, su, şeker ve irmik var ancak helva yapacak adam yok. İzmir geçmişte merkezdi ancak zaman içinde geri kalmış. İzmir'i alıp sürükleyecek iyi yöneticiler gelememiş. İzmir köy gibi kalmış. Şanssızlık olmuş. Sulama ve göletler bittikten sonra muazzam bir gelir artışı olacak. Dünyaya 5 milyar dolarlık tıbbi ve ıtri bitki ihracatı planlıyoruz. Onun için merkez yapacağız. Sağlık, kongre, deniz ve tabiat doğa turizmini canlandırıp dünyaya açacağız. İzmir'i ileri teknoloji merkezi yapacağız. İzmir şu anda en yüksek derecede yüksek teknolojide teşvik alan il olacak. İnsan potansiyeli burada fazla."

KÖRFEZİ SORDULAR SÖYLEDİM
İzmir Körfezi'nin temizlenmesi konusunda Ticaret Odası'ndaki toplantıda kendisine "Siz Haliç'i temizlediniz. Körfez'de ne yapacaksınız" diye sorulduğunu anlatan Bakan Eroğlu, "Ben de 'bu konuda kafa yormaya başladım. Bir ekip kurdum' dedim. Bakıyoruz. Bir takım projeler var ancak ayağı yere basmıyor. Daha kolay ve daha ekonomik çözümler olabilir. Onun üzerinde düşünüyoruz. Açıklamayacağım. Sonuçta mühendisiz. Çok doğru bir çözüm bulunca bunu inşallah gerçekleştiririz" diye konuştu. Bakan Eroğlu, körfezde dip temizliği için ÇED raporu alınamadığı yönündeki şikayetlerin hatırlatılması üzerine, "Önce bir şeyin kirlenmesini önleyeceksin. Lağım sularının girişini önleyeceksin. Bu kimin vazifesi Büyükşehir Belediyesi'nin vazifesi. İZSU'nun vazifesi. Belediye bizde olsaydı biz buna hemen başlardık. Derelerden gelen kirliliği ve çöplerin girişini önle. Evlerden gelen atık suları önle. Gerisi kolay, körfezi temizlemek işin kolay tarafı" dedi.

HEP BUNU KULLANIYORLAR

Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Verilen sözler Gediz'i temizleme vaadi gibi olursa partisi açısından kötü olur" sözlerine Egeli Sabah aracılığıyla cevap verdi. Verdikleri sözleri yerine getirdiklerini dile getiren Eroğlu, "Gediz'de Bakanlığın yapması gereken ne varsa yapıldı. Gediz'i temizlemek büyük bir koordinasyon işi. CHP'li belediyeler arıtma tesislerini kuramadı, gecikme oldu. Yalan söylemesinler. Derlerse 'Bu CHP'li belediyeler yapamıyorlar. Lütfen bunu da siz yapın' biz de yaparız. Gediz'de kim neyi aldı, neyi yapmadı bir baksın. Hep bunu kullanıyorlar. Gediz eskiye göre çok daha iyi. Sanayi ve evsel arıtma tesisleri tamamlanınca Gediz'de başka sorun kalmayacak" şeklinde açıklama yaptı.

SABAH'A ÖVGÜ
Muhalefetin üst bir akıl tarafından yönlendirildiğini anlatan Eroğlu, "Üst akıl Türkiye geri kalsın, IMF'ye muhtaç olsun, faizler artsın, ilaç fiyatları artsın istiyor. Bunu üst akıl planlıyor. Dikkat ederseniz partilerin hepsi aynı şeyi söylüyor. Bir tarafta AK Parti öbür tarafta diğerleri" diye konuştu. Egeli Sabah'ı da habercilik başarısından ötürü tebrik eden Eroğlu, "Doğru haber yapıyorsunuz. Yalan haberleri de çürütüyorsunuz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baltayı taşa vurmuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN