Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antik Çağ'dan beri Anneler Günü var

Anneler Günü geleneğinin, ABD'de geçen yüzyılın ilk yıllarında başladığı kabul görse de Yunan mitolojisinde antik dönemde ana Tanrıça Kibele için bahar aylarında kutlama yapılıyordu

Giriş Tarihi: 9.5.2015
Antik Çağ'dan beri Anneler Günü var
ABD'de başladığı bilinen ve tüketim ekonomisini teşvik ettiği gerekçesiyle zaman zaman eleştirilen Anneler Günü geleneğinin tarihçesi antik çağlara uzanıyor. Yunan Mitolojisi'nde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna yapılan ilkbahar festivalleri, Romalıların Milattan Önce 200-250 yıllarına dayanan ana tanrıça Kibele şerefine düzenlediği bahar kutlamaları Anneler Günü'nün antik dönemdeki versiyonları. Yakın geçmişte ise ABD'li Anna Maria Jarvis'in ölen annesi için 1908 yılında başlattığı anma gününün, 1914 yılında Kongrenin onayıyla resmiyet kazanması bugünkü Anneler Günü'nün başlangıcı kabul ediliyor. Anna Maria Jarvis'in, annesinin her ölüm yıl dönümünde duyduğu büyük acı çevresini de etkiliyor. Genç kadın, annesinin ölüm yıl dönümü olan mayıs ayının ikinci haftasının "Anneler Günü" adıyla kutlanması önerisi zaman içinde genel kabul görüyor ve gelenek bugünlere değin uzanıyor.

İRAN'DA BENZER GELENEK
İran'da ise Hazreti Muhammed'in kızı "Hazreti Fatıma'nın doğum yıldönümü" Kadın ve Anneler Günü olarak kutlanıyor. Kur'an ve tefsiri üzerine çalışmalarıyla bilinen Azad Üniversitesi öğretim üyesi ve İslam Tasavvufu uzmanı Dr. Mehdiye Sadat Kesayizade, "Hz. Fatıma zihnimde tek eliyle ip eğiren diğer eliyle hamur açan bir kadın değil, toplumsal sorunlarla ilgilenen irfani derinliğe sahip, kadın olsun erkek olsun tüm insanlara örnek bir şahsiyet olarak canlanır. Şii ve Sünni her iki mezhepte de 'Babasının annesi' lakabıyla meşhur olan Hz. Fatıma, irfan deryasına meftun olmuştur. Hz. Muhammed'in ilahi davası uğruna çektiği zorluklarda o, küçük yaşına rağmen babasına yardımcı olmuş, kol kanat germiştir" ifadelerini kullandı. Hz. Fatma'nın doğum yıl dönümüyle bu günün Kadın ve Anneler Günü olarak kutlanmasına ilişkin Kesayizade şunları söyledi: "Yaşadığı dönemin toplumsal sorumluluklarını kuşanmış, bu konularda konuşmalar yapan, aynı zamanda evinin hanımı, Hz. Ali'nin eşi ve çocuklarının annesi olmasıyla birlikte o kadın olmasından öte insandı. Her ne kadar Hz. Fatma'nın doğum gününü Kadın Günü olarak kutlasak da onun doğumu insanın doğumudur. Bu münasebetle tüm insanların Kadın ve Anneler Günü'nü kutluyorum." Hz. Peygamber'in soyunun ilk eşi Hatice'den olan kızı Hz. Fatıma ve eşi Hz. Ali'nin çocukları yoluyla devamı Şii kültürde önemli. Hz. Fatıma, 632'de, babasının vefatından 6 ay sonra hayata gözlerini yumdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik Çağ'dan beri Anneler Günü var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN