Gemi, değerinin üç katı altında satıldı

AK Partili Bilal Doğan, Esenköy Arabalı Vapuru'nun değerinin üç katı altında satıldığına dikkat çekti, "İZDENİZ'de kamu zararı oluşturulmuştur. Bu konuda acilen araştırma yapılmalı" dedi

Giriş Tarihi: 13.5.2015
Gemi, değerinin üç katı altında satıldı
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mayıs ayı oturumuna bir süre önce hizmet dışı bırakılan ve geçtiğimiz günlerde satışı gerçekleşen Esenköy Arabalı Vapuru damgasını vurdu. Esenköy Arabalı Vapuru'nun 465 bin liraya satılmış olmasını eleştiren AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, Esenköy'ün gerçek değerinin çok altında bir fiyata satıldığını öne sürdü.

ÇOK UCUZA GİTTİ
Arabalı vapurun bir süre önce yüz binlerce lira harcanarak bakımdan geçirildiğini öne süren Doğan, "İhale bedeli olarak hurda değerinin altında bir değer belirlenmiş ve bu değere yakın bir bedel olan 465 bin lirayla satış gerçekleşmiştir. Bu satışla belediye şirketi İZDENİZ'de kamu zararı oluşmuştur. Gemi yeteri kadar duyuru yapılmadan satışa çıkarılmıştır. Bunun sonucu olarak da değerinin en az üç kat altında bir rakama satılmıştır" dedi. Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Başkan Vekili Sırrı Aydoğan'ın başkanlığında toplandı. Toplantıda bir süre önce satışı gerçekleşen Esenköy Arabalı Vapuru damga vurdu. Meclis toplantısında söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, İzmir Körfez ulaşımında kullanılan ve evraklarının geçerliliği devam eden Esenköy Arabalı Vapuru'nun satışını gündeme getirdi. 2013 yılında yüz binlerce lira para harcanarak baştan aşağı yenilenen Esenköy Arabalı Vapuru'nun geçtiğimiz günlerde gerçekleşen satış işlemi nedeni ile kamu zararı oluştuğuna çeken Doğan, "Gerçekleşen satış ihalesiyle ilgili yeteri kadar duyuru yapılmadığı ve rekabet ortamının oluşmadığı sektör tarafından dile getirilmiştir. İhale bedeli olarak hurda bedelinin altında bir değer tespit edilmiştir ve gemi yaklaşık 465 bin TL'ye satılmıştır. Yani değerinin altına satılmıştır. Değerinin en az üç kat altına bir bedelle satılmıştır. Kaldı ki bu gemi çalışabilir bir durumdadır. Belediye şirketi İZDENİZ A.Ş.'de kamu zararı oluşmuştur. Bu konuda araştırılma yapılmasını ve tarafımıza bilgi verilmesini rica ediyoruz" diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise bunun üzerine "Ucuza gitti diyen kendi gelip alsaydı" yanıtını verdi.

ULAŞIM TEPKİSİ
Geçen ayki meclis toplantısında verdikleri sözlü soru önergesini hatırlatan AK Parti Grup Sözcüsü Azad Fazla ise Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan memurların ücretsiz ulaşım taleplerini tekrar gündeme taşıdı. Fazla, "Polisler ve kamu görevi yapan diğer memurlar ücretsiz olarak ulaşımdandan faydalanırken belediyemizde çalışan memur personelimiz neden ücretsiz ulaşım fırsatından mahrum bırakılıyor? Elimizde bu konuyla ilgili meclis kararı var" dedi. Fazla'nın eleştirilerini yanıtlayan Meclis Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, toplu ulaşım araçlarında kimlerin ücretsiz seyahat edeceğinin yasa ile belirlendiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gemi, değerinin üç katı altında satıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN