Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koca hüsran

Seçim öncesi bol kepçeden vaatlerde bulunan CHP, İzmir'de kötü sınav verdi. Yerel seçimler öncesi vaatte bulunulan birçok proje hayata geçirilemedi

Giriş Tarihi: 13.5.2015
Koca hüsran
CHP, seçim öncesi ekonomik vaatleriyle oy toplamaya çalışıyor. Kaynağı düşünülmeden ortaya konulan projeler eleştiri toplarken, İzmir'de Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştiremediği projeler parti için sıkıntı oluşturuyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu en çok zor durumda bırakan vaatlerinin başında stat konusu geldi. Başkan Kocaoğlu, 2009 ve 2014 yerel seçimleri öncesi projeleri arasında kentin kuzeyi ve güneyine iki stat yapılmasına yer verdi. Ancak bu konuda hiçbir adım atılamadı. 2009-2014 yılları arasında stat işini çözemeyen Başkan Kocağlu, 2014 yılında da statları programına aldı. Ancak bu kez de hükümetin İzmir'e yapmayı planladığı Karşıyaka ve Göztepe statlarını engellemeye çalışarak herkesi şaşırttı. Başkan Kocaoğlu, sözlü olarak karşı çıktığı statlar için Karşıyaka Belediyesi ve Şehir Plancıları Odası'nın açtığı davaları da destekledi. Statlara her fırsatta karşı çıkan Başkan Kocaoğlu, kendisinin yapmadığı statları hükümetin hayata geçirmesine de mani olmaya çalıştı. Ancak buna rağmen hükümet, Karşıyaka Stadı için ilk adımı attı.

KANAYAN YARA: ÇÖP
Çöp tesisi de İzmir'in kanayan yarası haline geldi. Harmandalı'daki Vahşi Atık Depolama Tesisi, miadını doldurdu. Ancak yeni çöp tesisi yapımı konusunda gerekli adımlar atılamadı. Başkan Kocaoğlu, yerel seçimler öncesi kentin kuzeyine ve güneyine birer çöp tesisi yapma vaadinde bulundu. Tesis için Yamanlar ve Menderes'teki alanlar konuşulsa da henüz konu netlik kazanmadı. İstanbul, ankara ve Türkiye'nin birçok yerinde modern çöp tesislerinden belediyeler gelir bile elde ederken, İzmir'de çöpler hala Harmandalı'da depolanıyor. Patlama riski de bulunan bu alandaki kötü koku çevredeki birçok ilçeyi rahatsız ediyor.

DÖNÜŞÜMDE ÇOK GERİDE

Büyükşehir Belediyesi'nin vaatleri arasında yer alan kentsel dönüşüm konusunda beklenen adımlar atılamadı. Binaların yüzde 65'inin riskli olduğu ortaya çıkan İzmir'in dönüşümün geri kalması tepki çekiyor. Kocaoğlu'nun Kültürpark'ta yapma sözü verdiği kongre merkezi için henüz çalışma başlatılmadı. Karşıyaka'da yapılacak İzmir Opera Binası da hayal olarak kaldı. Kocaoğlu'nun hayata geçmeyen bir başka projesi de akdeniz akvaryumu oldu.

YÜZÜLEBİLİR KÖRFEZ Mİ?
Başkan Kocaoğlu'nun tutamadığı bir başka sözü ise "Yüzülebilir Körfez" projesi oldu. Önceki dönemlerde giderek azalan Körfez kokusu, Başkan Kocaoğlu'nun döneminde yeniden ortaya çıktı. Özellikle havaların ısınmasıyla koku giderek arttı. Ayrıca Körfez'in yüzeyinde de önemli miktarda pislik bulunduğu görüldü. Büyükşehir ile TCDD Körfez için ortaklaşa proje yaptı. Kocaoğlu, Körfez projesi için ÇED raporu beklediğini söylese de bu raporu alabilmek için gerekli adımları bir türlü atamadı. Böyle olunca da Körfez'in temizlik projesi bir türlü hayata geçirilemedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koca hüsran
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN