Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tataristan'la ticaret hacmi artırılacak

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 2-3 katına çıkarmak için çalışılması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 19.5.2015
Tataristan'la ticaret hacmi artırılacak
Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türkiye'nin Tataristan'da en büyük yatırımcı ülke olmasına rağmen ikili ticaret hacminin düşük olduğunu, bunun artırılması gerektiğini söyledi. Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı (EBSO) ziyaret eden Minnihanov, Türk hükümetlerinin Tataristan'a destek verdiğini, iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek ivme kazandığını belirtti. Minnihanov, ülkelerinde 180 Türk firmasının yatırımının bulunduğunu, yabancı yatırımların dörtte birinin Türkiye'den geldiğini ifade etti. Minnihanov, Türk şirketlerinin enerji, inşaat, petrokimya, otomotiv, cam, sağlık ve turizmde faaliyet gösterdiklerini belirterek, en son Şişecam'ın otomotiv camı üretimi için fabrika açma hazırlığı yaptığını anlattı. Minnihanov, "Aslında daha büyük bir potansiyelimiz var. İki ülke arasındaki ticaret hacmini 2-3 katına çıkarmak adına çalışmalıyız" dedi. İzmir Valisi Mustafa Toprak da Tataristan'da 1,5 milyar doların üzerinde Türk yatırımı bulunduğunu bildirdi. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ise tarihsel, kültürel ve dini bağların bulunduğu iki ülkenin birlikte birçok alanda iş yapabileceğini ancak ticaret hacminin 508 milyon dolar seviyesinde kaldığını vurguladı, Yorgancılar ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamil Ageev arasında iyi niyet protokolü imzalandı.

DENİZLİ MEMMUN

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov'un önceki gün Denizlili işadamlarını ülkesine yatırıma davet etmesi iş dünyasını hareketlendirdi. Denizli'nin ünlü işadamı Abdülkadir Uslu, Tataristan'a işadamı heyeti göndereceklerini söyledi. Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer de bu fırsatının iyi değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tataristan'la ticaret hacmi artırılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN