Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstişare kültürünü geliştirmek gerek

Giriş Tarihi: 21.5.2015
İstişare kültürünü geliştirmek gerek

AK Parti İzmir milletvekili adayı Necip Nasır, çekişme yerine kentin çıkarları için İzmir'de birlikte hareket etme ve istişare kültürü oluşturulmasının önem taşıdığını dile getirdi

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı ve AK Parti İzmir milletvekili adayı Necip Nasır, ekonomik çarklarının dönmemesinden dolayı geride kalan İzmir'in kaybedecek 4 yılı daha olmadığını, kentin çıkarları için istişare kültürü oluşturarak, herkesin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Egeli Sabah'ı ziyaret eden Nasır, milletvekili seçilmesi durumunda Ankara ile İzmir arasında köprü görevi üstleneceğini belirtti. Nasır, "İzmir, elmas gibi ama üzeri tozlu. Artık o tozun silinmesi gerekiyor. Vekil olursam İzmir ile Ankara arasında köprü görevi göreceğim. Ankara'da bugüne kadar kamu yararına olan hiçbir sorunun çözülmediği görülmemiştir" dedi. Nasır, Kemaraltı'nın 24 saat yaşanır hale getirilmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 540 hektarlık kentsel dönüşüm arazisi ile ilgili projeleri ve çözüm önerileri bulunduğunu, bir türlü sonuçlandıralamayan İnciraltı planları için de mücadele edeceğini anlattı. İzmir'in plansızlık nedeniyle mevcut kaynaklarını kullanamadığını belirten Nasır, "Sağlık turizmi konusunda İzmir, en uygun coğrafyaya sahip. İnanç turizmi konusunda müthiş değerleri var. Organik tarıma yönelik toprakları var. Antalya'ya göre iklimi çok iyi bir kent ama yatak kapasitesi yeterli değil. İzmir'e gelmek isteyen çok fazla yatırımcı var. Fakat yatırım yapacak yer bulunamıyor" diye konuştu.

ELEŞTİRMEK FAYDASIZ

Yerel yönetimleri ve diğer partileri eleştirmenin bir faydasının olmadığını vurgulayan Nasır, "İzmir'de çok fazla işsiz var. Ama Manisa'ya gidin 250 bin nitelikli eleman eksiği var. Plansızlık nedeniyle bu sorunlar yaşanıyor. Proje ve planların takipçisi olacağım. Çözümünü sağlayıp İzmir'i layık olduğu yere geri getireceğiz" dedi. Nasır, İzmir'de yerel yönetim ile merkezi yönetim arasında sorunların aktarılmasın hep frenlendiğini kaydederek, "İzmir ile Ankara arasında sıcak diyalog yok. İzmir'de istişare kültürü eksik. Kentin çıkarları için birlikte hareket etme kültürü oluşmamış. Ben bu sorunu Ticaret Odası başkan adaylığım döneminde de sıkça dile getirmiştim. Diğer kentlerde yerel yönetim ile genel yönetim bir birinden farklı olsa bile, bir toplantı yapılıyor. Belediye başkanları, vekilleri, STK temsilcileri herkes o masanın etrafında toplanıyor. İzmir'de de istişare kültürünün gelişmesine katkı sağlamak için çalışacağım" görüşünü ifade etti. Kentsel dönüşümün, eski binayı yakıp yerine yenisini yapmak olmadığını, ada bazında dönüşümün sağlanması gerektiğini belirten AK Parti adayı Necip Nasır, "Yerinde yıkıp yapmak kenti katlediyor. Günü kurtarmaya yönelik şeyler bunlar. Çarpık kentleşme bu şekilde oluyor. Konunun takipçisi olacağım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstişare kültürünü geliştirmek gerek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN