Cumhuriyetçilik cumhura hizmetle olur

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gündoğdu Meydanı'ndaki "Büyük İzmir Mitingi"nde İzmir'in Kuvayımilliye'nin merkezi, AK Parti'nin de Kuvayımilliye'nin devamı olduğunu vurguladı

Cumhuriyetçilik cumhura hizmetle olur
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gündoğdu Meydanı'ndaki "Büyük İzmir Mitingi"nde son derece önemli mesajlar verdi. Meydanı tamamen dolduran coşkulu kalabalığa seslenen Davutoğlu, "Türkiye hiç kimseye ait değildir. Bütün milletindir. 78 milyonun aziz ve kudretli devletidir" mesajı verdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk gençlere "Bu cumhuriyeti biz kurduk siz yükselteceksiniz" dediğini hatırlatan Davutoğlu, "2002'de bu aziz devlet ve bayrak IMF önünde borç isteyenlerin önünde dalgalanıyordu. En ufak silahı bile hibe olarak alıyordu. İsrail'e tamire gönderiyordu. Silahlı kuvvetlerini namerde muhtaç edenler Cumhuriyetten bahsedebilirler mi? Türk lirası alay konusuydu. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti lirası olan lira dünyada alay konusuydu. Türk lirasını alay konusu yapanlar Cumhuriyetçilikten bahsedebilir mi?" Başbakan Davutoğlu artık Türkiye'nin uluslararası bir kuruluşa borcu olmadığın, TSK'nın kendi tankını, topunu, piyade tüfeğini hatta helikopterini yaptığını anlattı. Cumhuriyetçiliğin birinci şartının cumhuriyeti yükseltmek olduğunu vurgulayan Davutoğlu, bunu AK Parti'nin başardığını vurguladı. Kılıçdaroğlu'nun, "HDP'nin barajı aşması önemli" dediğini vurgulayan Davutoğlu, "Ulusalcı CHP'li kardeşlerimize sesleniyorum. CHP ile HDP'nin elele tutuşmasından memnun musunuz?" diye sordu.

KORKU YAYIYORLAR

Başbakan Davutoğlu, İzmir'de "yaşam biçimine müdahale ediliyor" diye korku yayanların olduğuna dikkat çekerek, "12 yıllık iktidarız. Kimin nesine karışıldı. Neden böyle giyiniyorsun deniliyor mu? Kimseye neden bu tercihte bulunuyorsun deniliyor mu? 28 Şubat'ta kadınlar horlanırken, susanlar hiç olmamış bir şey üzerinden korku yaymaya çalışıyorlar. Tek bir vatandaşımızın inancına, düşüncesine yaşam biçimine müdahale olursa onun karşısında ben duracağım. Kime bu müdahale varsa gelsin her şeyiyle konuşmaya hazırız. Milletin arasına nifak sokmasınlar" dedi.

GÖZ göz VE KAF KAF

Göztepe'yi şampiyonluğundan dolayı tebrik eden Davutoğlu, "Göztepe'ye PTT 1. Lig'de başarılar diliyorum. Karşıyaka'yı da özellikle basketboldaki başarısından dolayı. Göztepe ve Karşıyaka'nın statları en kısa zamanda açılacak. Atatürk Stadı'nın çimleri yenilenecek. EGEGEP (Ege Gelişim Projesi) kapsamında 25 milyar liralık yatırım yapacağız. 4 bin 587 yeni tesis yapacağız. İzmir'i kendi kaleleri sananlara, teröristlerle, paralelcilerle işbirliği yapanlara ders vermeye hazır mıyız? İzmir Kuvayımilliye'nin merkezidir. Bugün de Kuvayımilliye'yi AK Parti temsil ediyor. Bunlara gerçek bir milliyetçilik dersi verecek miyiz" dedi. Miting sonunda meydanı dolduran vatandaşları selamlayan Başbakan Davutoğlu'na AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Bayındır Efe kıyafeti giydirdi. Davutoğlu Manisa mitinginin ardından helikopterle İzmir'e geldi. Gündoğdu Meydanı'na gelen vatandaşlara AK Parti bayrakları ile Türk bayrağı dağıtıldı. Meydana Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun posterleri asıldı. Havanın çok sıcak olması nedeniyle alanı dolduran vatandaşlara su ve dondurma ikramı yapıldı. Davutoğlu, platforma çıktığında meydanda büyük coşku yaşandı.

BAŞBAKANLIK OFİSİ İZMİR'E HAYIRLI OLSUN
Başbakanlık Ofisi'nin açılışına, konakladığı otelden Başbakanlığa ait otobüsle gelen Davutoğlu, yol boyunca kendisine sevgi gösterilerinde bulunanlara karşılık verdi ve zaman zaman otobüsü durdurtarak, vatandaşlarla sohbet etti, çocuklara oyuncak hediye etti. Başbakan Davutoğlu, Konak'taki Başbakanlık İzmir Ofisi'ne gelişinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve öteki yetkililer tarafından karşılandı. Buradaki tören İstiklal Marşı'nın okunması ve Türk bayrağının polisler tarafından göndere çekilmesiyle başladı. Törende konuşan Davutoğlu, "tarihi bir ana şahitlik edildiğini" belirtti. İzmir'i ülkenin ve milletin ufuk şehri olarak nitelendiren Davutoğlu, "Asya'dan Anadolu'ya, Anadolu'dan İzmir'e doğru atalarımız Çakabey öncülüğünde yürürken İzmir'i Akdeniz'e doğru bir kısrak başı gibi milletimizin temsil mekanı kıldılar" diye konuştu. Başbakanlık İzmir Ofisi'nin ülke ve İzmir için hayırlı olması temennisinde bulunan Davutoğlu, "İnşallah burada yapılan çalışmalarla güzel hizmetleri hep beraber İzmir'imize, ülkemize kazandırırız. İzmir bizim Türkiye ile birlikte yükselen önemli bir Akdeniz, Avrupa ve dünya şehri olma niteliği kazanan öncü şehrimiz olmaya devam edecektir" dedi.

AK PARTİ, MANİSA GİBİ DEVLET ADAMI FİDANLIĞI

Başbakan Davutoğlu, Manisa Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, "AK Parti hareketi, devlet adamı fidanlığı hareketidir. Aynen Manisa gibi, Cumhuriyetimizin fidanlığı AK Parti'dir. AK Parti, iki Cumhurbaşkanı, üç Başbakan ve dört Meclis Başkanı çıkardı kendi içinden." dedi. Somalılara da seslenen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "O büyük acı yaşandıktan sonra bütün çalışma şartlarını değiştiren yasalar çıkardık, Somalı kardeşlerimizin yanında olduk. Her bir kazazede kardeşimizin ailesine 140 bin lira destek verdik. Şimdi Allah aşkına 1999 depreminde vatandaşlarına sahip çıkamayan Türkiye ile şimdi böyle bir acı olay yaşandığında vatandaşlarının çocuklarının geleceğini garanti eden Türkiye arasındaki farkı görüyor musunuz? "

BAKANLAR KURULU İZMİR'DE TOPLANACAK
Başbakan Ahmet Davutoğlu. bir gazetecinin "7 Haziran'dan sonra ilk Bakanlar Kurulu toplantısı İzmir'de mi" sorusuna, "O da planlarımız içerisinde var" yanıtını verdi. Davutoğlu daha sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve beraberindekilerle Başbakanlık İzmir Ofisi'nin karşısında bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret eti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından kapıda karşılanan Davutoğlu'nun ziyareti yaklaşık yarım saat sürdü .Ziyaretin ardından Başbakan Davutoğlu ile Kocaoğlu, belediye binasının önünde el sıkıştı.

KÖKLÜ GELENEĞE SAHİP
İzmir'de önceki akşam sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle buluştuğu yemekte konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İzmir çok köklü sivil toplum geleneğine sahip bir şehir. Yeni bir İzmir yeni bir Türkiye inşasında hep birlikte olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın en çok önem verdiği şehrin başında İzmir geldi. Akdeniz'de ne zaman düzen kurulmuşsa İzmir merkez olmuştur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyetçilik cumhura hizmetle olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN