Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç mucitlerin harika projeleri

Giriş Tarihi: 26.5.2015
Genç mucitlerin harika projeleri

Yaşar Üniversitesi'nin ev sahipliğindeki 'Yaşamda Kalite Proje/Fikir Yarışması'na katılan genç mucitler, birbirinden iddialı çalışmalar yaptı. Öğrenciler çevre dostu fikirler ve projeler sundu

Türkiye Kalite Derneği İzmir Şubesi ve İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 4'üncü Yaşamda Kalite Proje/Fikir Yarışması'nda ilköğretim ve lise öğrencilerinin birbirinden iddialı projeleri yer aldı. Yaşar Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen yarışmada öğrenciler çevre dostu projeler ve fikirler sundu. Proje ve fikirler arasında kanser karşıtı ekmek de ebegümecinden yapılan giysi de yer aldı. Ceviz ağacı talaşıyla sudaki ağır metal kirliğine son veren gençler klimalarda enerji tasarrufu sağlamayı da başardı.

KANSERE KARŞI EKMEK
Yarışmada dikkat çeken projelerden bazıları da şöyle; Özel İzmir Koleji 5. sınıf öğrencilerinden Sevgi Zeynep Öksüz, kansere karşı ekmek yaptı. Projesinde ülkemizde temel gıdaların başında yer alan ekmeğin turunçgil kabuklarından elde edilen pektin ile tüketilmesini hedefledi. İzmir Atatürk Lisesi öğrencilerinden Umut Gül ve Esra Özcan ceviz ağacı talaşıyla su kirliliğini önlemeye çalıştı. Gazi Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Azizcan Altınkan 'Yağları yak, enerjiyi kap' projesinde, kondisyon bisikletinden spor salonlarının aydınlatılması hedeflendi. Bu amaçla hareket enerjisini içindeki mıknatıs ve bobin sayesinde elektrik enerjisine dönüştüren dinamo, bisikletin iç kısmına yerleştirildi. Böylece spor salonunda kondisyon bisikletine binen kişilerin hareket enerjisinden elektrik enerjisi elde etme fikri ortaya çıktı. 10 adet kondisyon bisikletinin 1 saat süreyle aralıksız kullanımıyla yarım saatlik elektrik enerjisi elde edilebileceği de belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç mucitlerin harika projeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN