Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye yükselirken İzmir de öne çıkacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "ufuk kent" diye nitelediği İzmir'e çok büyük önem atfettiklerini, açılan Başbakanlık Ofisi'nin bu bakış açılarını ortaya koyduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 26.5.2015
Türkiye yükselirken İzmir de öne çıkacak
Manisa ve İzmir'de önceki gün yaptığı mitinglerin ardından, İzmir'de bir televizyon programının canlı yayın konuğu olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'yi yansıtan bu şehirde kimse ötekileştirilmeyecek, kimse ayrımcılığa tabi olmayacak" dedi. Başbakanlık İzmir Ofisi'nin açılışıyla verilmek istenen mesajın sorulması üzerine Davutoğlu, bazı şehirlerin yükselişiyle bazı ülkelerin, devletlerin yükselişi arasında paralelliğin olduğuna dikkat çekti. Başbakan Davutoğlu, o şehirlerin çizgilerinin takip edilmesi durumunda devletlerin kaderlerinin de ölçülebileceğini, İzmir'in de böyle bir kent olduğunu ifade etti. Kentin tarihine ilişkin bilgileri paylaşan ve İzmir'i "ufuk kent" olarak nitelendiren Başbakan Davutoğlu, Türkiye yükselirken İzmir'in de mutlaka bu süreçte yükselen bir şehir olmasının gerektiğini söyledi. Akdeniz'e bakıldığında bir kaosun görüldüğünü, tek bir gücün hakimiyetinde bir Akdeniz'in olmadığına dikkati çeken Davutoğlu, bu bölgedeki siyasi ve ekonomik krizlerin birçok şehrin göreceli olarak değer kaybetmesine neden olduğunu belirtti. Başbakan Davutoğlu, "Bu kaos döneminde Akdeniz'de, Türkiye bu istikrarını sürdürmesi halinde hem yükselen bir güç olacak hem de İzmir, Antalya ve Mersin öne çıkacak" diye konuştu.

ENDİŞELİ MODERNLER!
"Yaşam tarzı kısıtlanacağına dair bir ajandanız olduğu konuşuldu. İzmir'de bu 'endişeli modernler' tanımının yapıldığı vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bir il. Bu tarihsel ve jeopolitik konumunun, gerekçenin yanı sıra İzmir'de seçmene de bir mesaj verilmek isteniyor mu" denilmesi üzerine Davutoğlu, bu mesajı çok açıklıkla zaten verdiğini vurguladı. İzmir'de Başbakanlık Ofisi'nin açılmasının ekonomik arka plan ve çeşitli gerekçelerinin olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Afaki değil ayakları yere basan" vizyonlarının olduğuna değinerek, şunları söyledi: "İzmir'e bu kadar önem atfetmişken ve İzmir'i bu anlamda Türkiye'nin yeni vizyonunun önemli şehirlerinden biri haline getirmişken, bizim İzmir ile ilgili bu vizyonu harekete geçiren bir siyasi irade ortaya koymamız lazım. Bu siyasi irade Başbakanlık Ofisi'ni buraya taşımaktır. Bununla İzmir'e ve Türkiye'ye verdiğimiz mesajda, siyasi olarak tercihler ne olursa olsun her şehrimizle ilgili bir rüyamız, düşüncemiz, idealimiz var. Hiçbir şehir hiçbir partinin kalesi değil, bütün şehirler Türkiye'nin bir parçası. Hepsine biz ulaşamazsak Türkiye'yi ayağa kaldıramayız. İzmir son yerel seçimlerde de tercihini başka yönde kullandı ama Konak Tüneli'ni biz açtık. Yani İzmir tercihi başka kullandı diye Konak Tüneli'ni ihmal etmedik. 35 müjde vermiştik İzmir'le ilgili 5 tamamlandı 8'i yapılıyor."

TÜRKİYE'NİN AYNASI

Kenti "Türkiye'nin aynası" olarak nitelendiren Davutoğlu, "Türkiye'yi yansıtan bu şehirde kimse ötekileştirilmeyecek, kimse dışlanmayacak, kimse şu veya bu köken dolayısıyla ayrımcılığa tabi olmayacak. Sünni, Alevi, Türk, Kürt, Boşnak, Balkan kökenli, Anadolu kökenli , Romanlar herkes İzmir'de İzmirli olarak yaşayacak. Bu anlamda da kimsenin hayat tarzına edilmedi, edilmeyecek, bizim dönemimizde böyle bir şey olmadı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye yükselirken İzmir de öne çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN