Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Harmandalı'nda manzara vahim

İzmir'in çöplerinin vahşi depolamayla sıkıştırıldığı Harmandalı'nda etrafa saçılmış şırınga, serum lastiği gibi tıbbi atıklar, sararmış otlar arasında çöp toplayanlar ve çevreye yayılan pis koku "Burası İzmir mi" dedirtiyor

Giriş Tarihi: 28.5.2015
Harmandalı'nda manzara vahim
İzmir'de 23 yıldır vahşi depolama yöntemi kullanılarak çöplerin sıkıştırıldığı Harmandalı'nın içler acısı hali Egeli Sabah tarafından görüntülendi. Anadolu'daki birçok şehirde bile çöpler modern yöntemle bertaraf edilirken, İzmir'deki çöplükte üçüncü dünya ülkesi şehirlerini aratmayan görüntüler yer alıyor. Yerleşim yerlerine yakın mesafedeki çöplügün çevresindeki otlar arasına serum lastikleri, şırıngalar, serum şişeleri, kan tüpleri gibi tıbbi atıkların saçıldığı görülüyor. Etraftaki otlar çöplüğün çevreye yaydığı kirlilik nedeniyle sararıp solarken, atıklar arasında malzeme arayan çöp toplayıcıları dikkat çekiyor. Sıkıştırılan çöplerin üstü, iş makinesi yardımıyla toprakla örtülüp kapatılıyor. Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in en önemli sorunlarından biri modern bir katı atık bertaraf tesisinin olmaması. 1992 yılında kurulan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda atıklar 23 yıldır vahşi depolama yöntemiyle sıkıştırılıyor. Patlama riskinin yanında çöplükten çevreye yayılan koku nedeniyle bölge halkı yıllardır sıkıntı yaşıyor. Seslerini duyurmak için yol kapatan, eylem yapan, belediye başkanlarıyla görüşen Harmandalılar, bugüne kadar bir sonuç elde edemedi. Farkındalık yaratmak için Harmandalı Kültür Derneği tarafından "Çöpten Bir Hayat" isimli belgesel bile çekildi. Yönetmen Serdar Narin imzalı belgeselin ilk gösterimi Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde yapılmıştı.

PATLAMA RİSKİ VAR

Harmandalı'nda sıkıştırılan çöplerin üzeri iş makinesi yardımıyla toprakla örtülüp kapatılıyor. Yıllardır biriken çöpler nedeniyle iş makineleri ve kamyonlar dışarıdan bakıldığında dağları andıran çöp yığınlarının üzerinde çalışıyor. Büyük bir patlama riski yaratan vahşi depolama yöntemi çevredeki yerleşim yerlerine ve çöplükte çalışan yüzlerce işçiyi de tehdit ediyor. Harmandalı'nda metan gazı patlamasının her an yaşanması beklenen bir gerçek olarak belirtilirken, akıllara 1993'te İstanbul'un Ümraniye ilçesindeki Hekimbaşı Çöplüğü'nde meydana gelen ve 27 kişi öldüğü, 12 kişinin ise kaybolduğu faciaya geliyor. Yaşanan bu faciayı hatırlayan Harmandalı sakinleri ve çöplük çalışanları büyük bir tedirginlik ve korku yaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harmandalı'nda manzara vahim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN