Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizi cezalandırıyorlar

İzmir Doğançay'da evlerini kurtarmak için Bayraklı Belediyesi'ne sundukları takas teklifi kabul edilmeyen vatandaşlar, CHP seçmenine yapılan kolaylığın kendilerine gösterilmediğini söyledi

Giriş Tarihi: 29.5.2015
Bizi cezalandırıyorlar
Bayraklı sınırlarındaki Doğançay Mahallesi'ndeki 18 aile, evlerini kurtarmak için sundukları önerinin Bayraklı Belediyesi'nce kabul edimemesi yüzünden sıkıntılı günler yaşıyor. 25 yıl önce arsa satın alan, ancak evlerini sahip oldukları 195 parsel yerine yanlışlıkla 388 parsele inşa eden vatandaşlar, hatanın kendilerinden kaynaklanmadığını ancak AK Parti'ye oy verdikleri için CHP'li belediyece cezalandırıldıklarını savundu.

GÜZERGAH DEĞİŞTİ

Bayraklı Belediyesi, önce köy olan daha sonra yasayla birlikte mahalleye dönüştürülen Doğançay'da imar düzenlemesine gitti. İmar uygulaması ile birlikte yol, yeşil alan, sağlık tesisi ve okul gibi sosyal donatı alanları için imar kanunu kapsamında terkler yapıldı. Belediye, imar planlarına mülkiyeti kendisine ait 388 parseli de eğitim alanı olarak işledi. Bu işlemler sırasında 18 vatandaşın, arsaları satın aldıkları kişinin yanlış yeri göstermesi yüzünden konutlarını kendilerine ait 195 parsel yerine belediyeye ait 388 parselde inşa ettiği ortaya çıktı. Dolayısıyla kaçak duruma düşen 18 evin yıkılması gündeme geldi. Arsaları satın aldıkları kişiye güvenerek evlerini yapan vatandaşlar sorunun çözümü için belediyenin kapısını çaldı. Kendilerine ait tapulu parselle mülkiyeti belediyeye ait parsellerin takas edilmesini isteyen vatandaşların önerisi belediye cephesinde kabul görmedi. Vatandaşlar yerel seçimlerde AK Partiye oy verdikleri için CHP'li belediye tarafından cezalandırıldıklarını iddia etti. İmar uygulaması yapılırken CHP'ye oy veren vatandaşların evlerini kurtarmak için 4 kez yol güzergahının değiştirildiğini öne süren vatandaşlar belediyenin aynı yaklaşımı kendilerine göstermediğini öne sürdü. Bayraklı Belediyesi'nin çifte standart uyguladığını öne süren vatandaşlar şu görüşleri savundu: "Arazileri satın aldığımız vatandaş bize yer şu an evlerimizin bulunduğu yerleri gösterdi. Belediyey takas önerdik fakat sonuç alamadık. CHP'lilere gösterilen iyi niyet bize gösterilmedi. Üstüne üstelik belediye yeni yaptığı imar planlarında, evlerimizin bulunduğu parselleri, eğitim alanı olarak işledi. Oysa etrafta çok sayıda boş hazine arazisi vardı. AK Parti'ye oy verdik diye resmen cezalandırıldık. Mağduriyetimizin giderilmesini, takas talebimizin kabul görmesini istiyoruz." Yeni imar planlarının önceki gün belediyede askıya çıktığını, belediye yetkililerinin kendilerine "Planlara itiraz edin. Yapacak bir şey yok" dediğini belirten mahalle sakinleri 30 yıldır Doğançay'da yaşadıklarını söz konusu imar düzenlemesi ile yerlerini yurtlarını terk etmek zorunda bırakılacaklarını öne sürdü. Bayraklı Belediyesi yetkilileri ise söz konusu evlerin belediye parseli üzerinde bulunduğunu belirtti. Doğançay İmar Planları'nın 2011 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandığını ve tapulara esas parselasyon planı hazırlandığını, sınırların da bu plana işlendiğini belirten yetkililer şu bilgileri verdi: "Evler kaçak. Bu blgede belediye parselleri eğitim tesisi olarak ayırdı. Söz konusu vatandaşlara tapularına ait 195 parselde arsalar veriliyor. Hak gaspı söz konusu değildir." Yetkililer imar affı yetkisinin Bakanlar Kurulu'nda olduğunu hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizi cezalandırıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN