Susam'a hapis istemi

Giriş Tarihi: 29.5.2015
Susam'a hapis istemi

İzmir'de BESAŞ soruşturması kapsamında, aralarında CHP Milletvekili Susam ve Esnaf Başkanı Mutlu'nun da bulunduğu 14 sanığın, 6 aydan 2 yıla kadar hapsi isteniyor

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, İzmir Esnaf Sanatkarlar ve Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ve Altay Spor Kulübü eski Başkanı Melih Tunç Tandoğan'ın aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında İzmir 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde güveni kötüye kullanma suçundan dava açıldı. İzmir'de 6 yıldır süren BESAŞ soruşturmasında, sanıkların 6 aydan 2 yıla kadar hapsi isteniyor. 7 Haziran'dan sonra milletvekilliği sona erecek olan Susam'ın da aynı dosya kapsamında yargılanacağı belirtilirken, 14 sanığın BESAŞ'ta (Birleşik Esnaf ve Sanatkarları Anonim Şirketi) 200 milyon lira parayı şirketlerin içini boşaltarak paylaştıkları iddia ediliyor.

İTİRAZDA BULUNULDU
Zarara uğradıklarını iddia eden aralarında İzmir Kuyumcular Odası eski Başkanı Mevlüt Özer'in de bulunduğu 32 kuyumcu adına dava açan avukat Ergun Bademci, Sulh Ceza Mahkemesi'ne nitelikli dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından takipsizlik veren savcının kararına itiraz ettiklerini söyledi. Büyük vurgun davasında suçlanan önemli isimler hakim önüne çıkarak kendilerini savunacaklar. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Altay Spor Kulübü eski başkanı Melih Tunç Tandoğan ve İzmir Esnaf Sanatkar ve Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu'nun da aralarında bulunduğu 43 kişi hakkında İzmir Barosu avukatlarından Ergün Bademci, 32 müvekkili adına suç duyurusunda bulundu. Bademci dilekçesinde şüphelilerin ANMASAN, ESBİR, BESAŞ, ANMASAN MADENCİLİK, TÜTSAB şirketlerinin sermayedarları arasında bulunduğunu ve bu şirketlerin yöneticisi 43 kişi tarafından zarara uğratıldıklarını öne sürdü. Büyük vurgunun ortaya çıkmasından sonra Tekel Çalışanları Vakfı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da şüphelilerden şikayetçi oldu.

200 MİLYONLUK VURGUN İDDİASI
Şüphelilerin "bağlantılı şirketler üzerinden sistematik olarak gayri yasal ve mevcut olmayan ticari faaliyetler yapılmış gibi gösterdikleri, para kaynakları yaratıp, bu paraları aralarında paylaştıkları, paylaşılan paranın gizlenmesi için de yine hayali ticari işlem, anlaşma, alım ve satım faaliyetleri ile şirketlerin içlerinin boşaltıldığı, şirketlerin iflas durumuna getirilerek batırıldığı ve 200 milyon lirayı aralarında paylaştıkları iddia edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Susam'a hapis istemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN