Ulukent oldu 'Sulu Kent'!

İzmir altyapı yetersizliğinin yol açtığı sıkıntıları hemen her yağmurda yaşarken, Menemen Ulukent'te 10 dakikalık sağanak yağışın yol açtığı manzara, görenlere "Ulukent'e deniz getirildi" dedirtti

Giriş Tarihi: 30.5.2015
Ulukent oldu 'Sulu Kent'!
Altyapı yetersizliği nedeniyle hemen her yağmurda kabus yaşayan İzmir'de, sıkıntının had safhada görüldüğü yerlerden biri de Menemen ilçesindeki Ulukent...Planlı şehirleşmenin olduğu kabul edilen Ulukent, geçen haftaki yağmurda adeta sulu kente dönüştü. Yağmur suyu ile birleşen kanalizasyon taştı. Sular, apartmanların girişlerine kadar ilerledi. Biriken yağmur suları yüzünden evlerinin girişi kapanan vatandaşlar sokakta kaldı. Bazı cesaretli vatandaşlar ise ayakkabılarını çıkartıp, paçalarını sıvıyarak, suların içerisinden evlerine ulaştı. Sağanak yağışla birlikte göle dönen Ulukent'te okulların dağılması ile eziyetin boyutu daha da büyüdü. Yüzlerce çocuk evlerine gidebilmek için çevre şartlarıyla mücadele verdi. Evlerine gidebilmek için çocukların suların içine girmesi görenleri isyan ettirdi.

HALA KANAL AÇACAKLAR

Ulukent'in her yağmurda aynı kaderi yaşadığını belirten vatandaşlardan İsmail Uyar, "Biz Ulukent'e 1996 yılında taşındık. O yıllarda buraya altyapı bin 100 konuta göre yapılmıştı. Daha sonra burası büyüdü, altyapılar aynı borulara bağlandı. Doğal olarak altyapı yetmez oldu. Defalarca İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne durumu belirttik. Bize, kanal açacaklarını belirttiler. Ama gelin görün hala kanal açılacak" dedi. Ulukenti basan sel nedeniyle çocuğunu okuldan almaya giden baba Şükrü Köseoğlu, "Çocuğumu, her yeri su basmışken nasıl tek başına sokağa bırakırım. İşte örneklerinin gördük. Geçtiğimiz yıl bir çocuk sel sularına kapıldı boğulup gitti. Sadece biraz hizmet istiyoruz çok mu?" diye konuştu. 20 yıldır Ulukent'te yaşadığını belirten Mehmet Çiftçiler, "Her şey meydanda, herkes geldi. Belediyeyi kaç saat önce aramamıza rağmen gelen olmadı. Hep aynı senaryo geleceğiz diyorlar gelmiyorlar. İnsan biraz utanır. Yazık günah bu insanlara" dedi. Zeki Koyuncu da her yağmurda aynı manzaranın yaşandığını belirterek, "Bir gün burada da biri boğulup gider bütün kanallar, gazeteler haber yapar. Belki o zaman Büyükşehir Belediyesi burada insan yaşadığını hatırlar" diye isyan etti. Dudu Baylan ise "Bıktık kardeşim, dümdüz arazide nasıl oluyor da böyle su basıyor" dedi. Bazı vatandaşlar ise görüşlerini dile getirmekten çekindi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulukent oldu 'Sulu Kent'!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN