İzmirli bedava otobüs biletine kanacak değil

Giriş Tarihi: 5.6.2015
İzmirli bedava otobüs biletine kanacak değil

Toplu ulaşımdaki kaosun bir türlü giderilemediği İzmir'de, AK Partili Kocabıyık, beceriksizliğin "Seçim öncesi İzmir halkına ücretsiz ulaşım rüşveti" ile kapatılmaya çalışıldığını dile getirdi

İzmir'de, otobüs, metro, hafif raylı sistem ve deniz ulaşımında entegre olarak kullanılan elektronik ücret toplama sistemi işletmeciliğinde yenilenen ihalenin ardından sistem değişikliğinde yaşanan sorun dört günde çözülmek şöyle dursun, kördüğüme dönüştü. Günlük kamu zararının 2 milyon lirayı bulduğu, faturanın şimdiden 8 milyon liraya ulaştığı kaydedilirken, AK Partili Kocabıyık, seçim öncesi ulaşımdan ücret alınmayarak, İzmirlilere "rüşvet verilmek istendiğini" ifade etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "problemin sorumlularının bunun bedelini ödeyeceğini" açıklarken, Kentkart şirketi de şifrelerin değiştirildiği yönündeki iddinan tamamıyla iftira olduğunu duyurdu. Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Başkan Kocaoğlu'nu basiretsizlikle suçlayarak, "Günlük zarar İzdeniz'i eklediğimizde 2 milyon liraya dayanıyor. Toplu ulaşımdan Kentkart'ında bakiye olanın ücretli, bakiyesi yetersiz olanın ücretsiz yararlanması adaletsizlik.1 Ocak 2015 tarihinden beri Kocaoğlu ve ulaşımdan sorumlu genel müdürleri, ihaleyi kaybeden Kentkart firmasını ve İzmirim Kart firmasını devir işlemleri için bir araya getiremedi.

SEÇİM ÖNCESİ MANİDAR!
Kocaoğlu, basiretli bir yönetici, vizyonu ve ufku olan bir belediye başkanı gibi davranamamıştır. Kamu kaybı söz konusudur, Sayın Kocaoğlu ve bürokratları bu kamu kaybından sorumludur. Sayın Kocaoğlu, vizyonu olmayan başarısız bir belediye başkanıdır" diye konuştu. Doğan, seçim arifesinde İzmir'de ulaşımın ücretsiz hale gelmesini "çok manidar" bulduklarını belirterek, "Kocaoğlu'nun süreci ağırdan alması, 'seçim öncesi bu hareketler İzmirli'nin hoşuna gider mi' anlayışından kaynaklanmaktadır. Ama bu tür hareketleri İzmirliler tasvip etmemektedir" dedi. AK Parti İzmir milletvekili adayı Hüseyin Kocabıyık ise İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin harekete geçmesi gerektiğini belirterek, şu görüşleri aktardı: "Kocaoğlu ve yönetimi sorumludur. Sorumlular hakkında kamu davası açılmalıdır. Kendi beceriksizliklerini vatandaşa bedava yolculuk hakkı veriyoruz şeklinde kimseye yutturamazlar. Belediye başkanı kimseyi aptal yerine koymasın. Bunu hep yapıyor. Göreceksiniz bu soruşturulacak, bundan kurtulamaz. İzmirliler, o kadar saf değil. Kendi kusurlarını örtmek adına İzmir halkına toplu ulaşımı bedava yaparak rüşvet teklif ediyor. İzmir halkı otobüs biletini rüşvet olarak alacak bir halk değildir. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, yeni sistemin adaptasyonunda "bir takım sıkıntılar yaşandığının" doğru olduğunu belirterek, " Her problemde olduğu gibi bu problemin de bir sorumlusu vardır. Ve bunun bedeli, mutlaka sorumlu ya da sorumlulara yansıtılacaktır. Bu zararın İzmirli hemşehrilerimize rücu ettirileceği senaryoları asılsızdır" dedi. Kentkart şirketi ise şifre değiştirme iddiasını bir kez daha yalanlayarak, "Şirketimize iftira atan şahıslara yargı önünde hesap sorulacaktır" denildi.

DENİZDE DE SIKINTI SÜRÜYOR
İzmirlilerin deniz ulaşımında da sıkıntı yaşandığını vurgulayan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, yüksek maliyetle alınan gemilerin hala tam kapasite ile çalıştırılamadığını, yeni iskelelerin yapılamadığını anlatarak, bir süre önce 1881 Atatürk adlı geminin Konak İskelesi'ne çarpması sonucu 5 yolcunun yaralandığını hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirli bedava otobüs biletine kanacak değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN