Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme TOKİ'ye onay

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; İzmir Büyükşehir ve Çeşme belediyelerinin itiraz ettiği Çeşme TOKİ projesinin yeni planını onayladı. Yeni planda kat sayısı 4'ten 3'e düştü

Giriş Tarihi: 13.6.2015
Çeşme TOKİ'ye onay
TOKİ'nin Çeşme'de yapımına başlanmış ancak mahkeme tarafından iptal edilmiş toplu konut projesiyle ilgili yeni plan onaylandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca, Büyükşehir ve Çeşme Belediyesi'nin itiraz ettiği projenin yeni planında yoğunluk düşürüldü. Eski plana göre 4 bin 838 kişinin yaşamasının düşünüldüğü alandaki kişi sayısı 3 bin 772'ye indirildi. Planda kat sayısındaki değişiklik de dikkat çekti. İptal edilen plandaki katsayısı 4'ten 3'e düşürüldü. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Çeşme Reisdere'de 43 hektarlık alanda yapımına başladığı konut projesiyle ilgili süreçte yeni plan askıya çıktı. Dar gelirli vatandaşlar için geliştirilen konut projesindeki yoğunluk ve kat yüksekliğine tepki gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi konuyu mahkemeye taşıyıp iptal istedi. İdare Mahkemesi'nin önce yürütmeyi durdurma, ardından da iptal ettiği konut projesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgenin yeni planını onayladı.

KİŞİ SAYISI AZALDI

Onaylanan planda, İzmir 5. İdare Mahkemesi`nin kararıyla iptal edilen projedeki Orta Yoğunluk Konut Alanı`nda yapılaşma şartları "E:1.00 Yen çok:12.50 m." dan emsal değeri düşürülerek yapılaşma şartları "E=0.80 Yen çok= 9.50 m." şekline getirildi. Böylece 4 katlı olması büyük tartışmaya yol açan binalar 3 kata düşürülmüş oldu. Bölgedeki bina yoğunluğunda azaltma yapıldı. Mahkeme kararı ile iptal edilen Uygulama İmar Planı`nda projeksiyon nüfus 4 bin 839 kişi iken, onaya sunulan yeni planda bu nüfus 1.067 kişi düşürülerek 3 bin 772 kişi olarak hesaplandı. Yeni planda bölgede üç adet 2. ve 3. derece ticaret alanı ayrıldı. Buralarda, ticaret, ticari ve sosyal servisler, büro hizmetleri, yönetim birimleri, kültürel tesisler, eğlence-dinlence-rekreasyon kullanımları, turizm ve konaklama üniteleri, Cami ve spor tesisleri gibi tesisler ile konut kullanımlarının olabileceği belirtildi. Planda Çeşme Alaçatı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim bölgesi kamsamında kalan ve Kültür Bakanlığına tahsis edilen 261 taşınmazda ise değişiklik yapılmadı. Ayrıca Planda Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için bisiklet yolları düzenleneceği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme TOKİ'ye onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN