Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İZBETON mühürleniyor

Büyükşehir'e ait İZBETON Asfalt Plenti Tesisi'ne, çevre izin belgesi olmadan faaliyet gösterdiği için 46 bin 500 TL idari yaptırım cezası uygulandı. Çevre İl Müdürlüğü, durdurma kararı talep etti

Giriş Tarihi: 24.6.2015
İZBETON mühürleniyor
il sınırları içinde denetimlerini aralıksız olarak sürürden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bağlı ekipler geçtiğimiz nisan ayında içlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin amiral gemisi İZBETON'un da bulunduğu Belkahve'deki üç işletmeye inceledi. Yapılan rutin denetimler sırasında İZBETON şirketinin Asfalt Plenti Tesisi'nin çevre izin belgesinin olmadığı tespit edildi. Ardından da tutanak tutuldu. Tutanakta çevre izin belgesi alması için bir an önce işlemlerin başlatılması gerektiği aksi takdirde işletmenin faaliyetlerinin izin alınana kadar durdurulacağı hatırlatıldı. Çevre Kanunu uyarınca da çevre izin belgesi olmadan çalıştığı için işletmeye 43 bin lira idari para cezası uygulandı. Aradan geçen süreçte İZBETON, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne çevre izin belgesi alınana kadar faaliyetlerini sürdürebilmesine olanak sağlayacak geçici faaliyet belgesi için başvuruda bulunmadı. Bunun üzerine il müdürlüğü 15 Haziran tarihinde Bornova Kaymakamlığı'na yazı yazarak söz konusu işletmenin çevre izin belgesi bulunmadığı bu nedenle de geçici faaliyet belgesi alana kadar faaliyetlerinin durdurulmasını talep etti.

EGELİ SABAH GÜNDEME TAŞIDI

Egeli Sabah'ın gündeme taşıdığı İZBETON krizinde yaptığımız araştırma bir gerçeği de ortaya çıkardı. Yapılan incelemelerde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent genelinde asfaltlama çalışmalarını yürüten İZBETON şirketinin bu tür işletmelerde olmazsa olmaz olarak kabul edilen ve kısa adı GSM ruhsatı olan gayrisıhhi müessese ruhsatının da bulunmadığı ortaya çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı 11 şirketten birisi olan İZBETON'daki eksiklikler bunlarla da sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz Nisan ayındaki denetimde çevre izin belgesi olmadığı anlaşıldığı için faaliyetlerinin durdurulması tehlikesiyle karşı karşıya kalan İZBETON'un imar uygulaması yapılmadığı için inşaat ruhsatının da alınamadığı ortaya çıktı. Mülkiyet problemlerinin bu güne kadar çözülememesinin altında imar uygulamasının yapılamamasının yattığı sızan bilgiler arasında yer aldı. İZBETON'un 1. Sınıf GSM ruhsatı için Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı'na başvuruda bulunduğu fakat henüz ruhsatını alamadığı öğrenildi.

KAYMAKAMLIĞA YAZI GİTTİ

Bornova Kaymakamlığına söz konusu işletmenin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması için yazı yazdıklarını doğrulayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, geçtiğimiz nisan ayında yapılan denetimlerde İZBETON'un çevre izin belgesinin bulunmadığının tespit edildiğini söyledi. Aradan geçen süreçte söz konusu işletmenin çevre için belgesi alınıncaya kadar geçici faaliyet belgesi almak için kuruma gerekli başvuruları yapmadığını hatırlatan Varan; "Bunun üzerine arkadaşlar Çevre Kanunu uyarınca gerekli idari işlemlerin yapılması ve geçici faaliyet belgesi alana kadar işletmenin faaliyetlerinin durdurulması için Bornova Kaymakamlığına yazı yazdı. İşletme geçici faaliyet belgesi alınca yeniden çalışmaya başlayacak. Çevre izin belgesi alınabilmesi için denetimlerimiz olacak. Tesiste yapılan ölçümlerde çevre mevzuatı açısından bir sıkıntı yoksa tesise çevre izin belgesi verilecek. Böylece sıkıntı da ortadan kalkmış olacak" diye konuştu.

NASIL EKİLENECEK
İzbeton'un faaliyetlerinin durdurulması durumunda havaların ısınması, yağmur mevsiminin sona ermesi ile birlikte başta kent merkezi ve metropole yeni bağlanan ilçeler olmak üzere birçok yerde yürütülen asfaltlama çalışmalarına büyük sekte vurulacak. Mevcut yol, cadde ve bulvarların asfaltlanması veya betonlanması, yağmur suyu drenaj ve kanalizasyon sistemlerinin imalatı yapılamayacak. Ayrıca Belkahve'deki tesislerde asfalt, hazır beton, beton-parke-bordürprekast elemanlar ve mıcır üretimi duracağı için kent genelinde devam eden ızgara, açılan rekreasyon alanlarının düzenlenmesi, spor sahalarının yapılması gibi işler de sekteye uğrayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZBETON mühürleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN