Komşuyla ticarette sakın risk almayın

Yunanistan'daki ekonomik belirsizlikten ve IMF'ye olan 1,6 milyar euroluk borcun ödenmesi için verilen sürenin dolmasıyla yaşanan kritik süreçten Egeli iş adamları da tedirginlik duyuyor

Giriş Tarihi: 1.7.2015
Komşuyla ticarette sakın risk almayın
Türkiye'nin Ege bölgesindeki iş adamları, komşu Yunanistan'da yaşanan ekonomik belirsizlikten tedirgin oldu. Yunanistan'da geçtiğimiz yıllarda da benzer ekonomik krizin yaşanmasından dolayı ülkede pek çok yatırımı bulunan Aydınlı iş adamları zor günleri hatırlayarak tedbirli davranıyor. Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, "Ekonomik anlamda istikrarı sağlayamayan Yunanistan iflasın eşiğinde. Ekonomik krizlerin yaşandığı bir coğrafyada hükümetimizin sağladığı kredi imkanından dolayı esnaf camiası olarak teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, "Yunanistan'da yaşanan ekonomik krizin temel sebebi üretim olmaması. Üretmeyen ve işgücünü ekonomiye katmayan ülke ekonomisi tıkanmaya mahkumdur. Yunanistan'daki bu kriz bizi de etkiler" dedi. Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu vurgulayan Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, "Yunanistan bugün Türkiye gibi tedbirleri alamadığı ve destekleri sağlayamadığı için ekonomik kriz yaşıyor. Türkiye güçlü bir ülke ve hiçbir zaman Yunanistan gibi olmaz. Ekonomik olarak Avrupa'ya karşı olan avantajlarımızı kullanarak daha da büyümemizi sürdürmeliyiz" görüşünü belirtti. Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın bir sonucu olarak ekonomik kriz yaşayan Yunanistan'ın batmaya yönelik bir ülke konumuna doğru ilerlediğini söyledi. Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Hasan Geriter, Manisa'nın ticaret ağının geniş olduğunu, Yunanistan'la iş yapan iş adamlarının bu anlamda dikkatli olması gerektiğini söyledi. Yunanistan'ın özellikle kıyılarda Türkiye ile ticare ilişkileri bulunduğunu belirten Geriter, istikrarsızlığın kimseye yaramayacağını ifade etti.

YUNAN TURİST AZALDI

Ayvalık'ta Perşembe günleri kurulan bölgenin en büyük semt pazarına Yunanistan'ın Midilli Adasından gelen turist sayısında düşüş yaşandı. Ayvalık Ticaret Odası Başkanı İbrahim Kantarcı, "Tabii ki ticaret hacmi olumsuz etkilenir. Bu krizin çabuk atlatılmasını ümit ediyoruz" dedi. Jale Turizm'in sahibi Ahmet Jale, "30 yıldır Ayvalık-Midilli arasında feribot seferleri düzenliyoruz. Adalardan gelen Yunan halkı, tüm ihtiyaçlarını Körfez Bölgesi'nden karşılıyordu. Alışveriş günden güne düştü. Özellikle de son 1 aydır çok azaldı" diye konuştu. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş, Muğla'dan Yunan adalarına yıllık 10 milyon dolar civarında ihracat yapıldığını hatırlatarak, "Yunan adalarında yaşayanlar ihtiyaçlarının önemli bölümünü Bodrum, Datça ve Marmaris'e gelerek karşılıyor. Bu dönemde dikkatli olmalıyız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşuyla ticarette sakın risk almayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN