Manisa'da ortalığı karıştıran ihale

AK Partili Gürcan, Büyükşehir'in Uzunburun'a yaptıracağı Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne 85 milyon lira maliyet çıkarmasını 'soygunculuk' diye yorumladı. Büyükşehir ise "Daha ucuza yapılamaz" dedi

Manisa'da ortalığı karıştıran ihale
Manisa Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Uzunburun'a yapılacak olan Katı Atık Bertaraf Tesisi Yapım işi için 17 Haziran 2015 tarihinde ihale gerçekleştirdi. Yapılan bu ihale tartışmaları da beraberinde getirdi. AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na göre bu ihalenin en fazla 20 milyon liraya yapılabilecek iken, Büyükşehir tarafından 85 milyon liraya gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Gürcan, milletin cebinden 65 milyon lira çaldığını iddia ettiği Manisa Büyükşehir Belediyesi'ni soygunculuk yapmakla suçladı. 17 Haziran günü yapılan ihalede 109 milyon liradan ihale dosyasının açıldığı belirten Gürcan, "İhalenin Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün sabah kahvaltısını ve akşam yemeği sürekli olarak birlikte yediği BİRTAM A.Ş. isimli bir şirkete 85 milyon liraya verildiğini gördük. Bu firma daha öncede Manisa'ya yeni yapılan çok katlı otoparkı alan firmadır. Fen İşleri Daire Başkanı 'ihalede şaibe yoktur' diye açıklama yapıyor. Evet şaibe yoktur Büyükşehir'de soygun vardır. Gerekli girişimleri başlattık. Ankara'dan müfettiş istedik. Her şey incelenecektir. Biz bu işin ısrarla 20 milyon liraya yapılabileceğini söylememize rağmen borçlanma yetkisini de Büyükşehir'e 50 milyon lira olarak çıkarttık. 85 milyon liranın izahı nedir? Bu ihale birçok ilçenin bütçesinin iki katı. Bu katı atık bertaraf tesisi altın kaplamadan mı yapılacak. Bunun cevabını istiyorum? Minareyi çaldıktan sonra kılıfını hazırlamak o soygunun üzerini örtmeye yetmez. Vicdanı olan adamın bu ihaleyi iptal etmesi lazım" diye konuştu.

HODRİ MEYDAN

Manisa Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: "İktidarı Manisa'da temsil eden İl Başkanı'nın hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan Manisa Büyükşehir Belediyemizi ve Büyükşehir Belediye Başkanımızı halkın gözünde küçük düşürmeye çalışması kabul edilemez bir tutumdur. AKP İl Başkanı'nın bahsettiği gibi yarı parasına bu işi yapacak bir firma varsa, buyursun gelsin."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manisa'da ortalığı karıştıran ihale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN