Başkanın, Romanlara verdiği söz lafta kaldı

Giriş Tarihi: 27.7.2015
Başkanın, Romanlara verdiği söz lafta kaldı

İZROM Başkanı Cıstır, Başkan Kocaoğlu'nun yerel seçimler öncesi verdiği, 'Romanlardan sorumlu koordinatör atama' sözünü tutmadığını belirtti, "O günden beri kendisine de ulaşamadık" dedi

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İZROM) Başkanı Abdullah Cıstır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu sert şekilde eleştirdi. Kocaoğlu'nun yerel seçim öncesi "Büyükşehir'e Romanlardan sorumlu bir koordinatör olacak" sözünü tutmadığını hatırlatan Cıstır, "Yerel seçim öncesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Romanlar olarak bir toplantı yapmıştık. Aziz Bey bu toplantıda, 'Büyükşehir'de Romanlardan sorumlu Roman bir koordinatör olacak. Aranızdan birine görev vereceğiz' demişti. Verilen sözler mış mış oldu. Ancak aradan 16 ay geçti. Hiçbir gelişme yok. 4 kere randevu talebimiz oldu. Randevularımıza cevap bile alamadık" dedi. Cıstır, eleştiri mesajını sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan da yayınladı.

ARADAN 16 AY GEÇTİ

Başkan Kocaoğlu, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden yaklaşık bir hafta önce Roman vatandaşlarıyla sorunlarını görüşmek üzere Kültürpark içerisindeki İZFAŞ binasında bir toplantı yaptı. İZROM Başkanı Abdullah Cıstır'ın önderliğinde toplanan Roman vatandaşları sıkıntılarını toplantıda Kocaoğlu'na aktardı. Toplantıda Roman vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgileneceğini ifade eden Kocaoğlu, Büyükşehir bünyesinde Romanlardan sorumlu bir koordinatör atayacağını belirterek Cıstır'a ve beraberindeki diğer dernek başkanlarına bunun sözünü verdi. Kocaoğlu verdiği sözü tutmayarak aradan geçen 16 ayda herhangi bir koordinatör atamadı. Bu konu ile ilgili görüşmek isteyen Cıstır önderliğindeki Roman vatandaşlar, Başkan Kocaoğlu'ndan 4 kez randevu talebinde bulundu ancak bir sonuç elde edemedi. 8 Nisan Dünya Romanlar Günü'nde Kocaoğlu için özel bir pul yaptıran ve bunu çerçevelettiren Cıstır ve Roman vatandaşlar Başkan ile yine görüşemedi. Randevu talepleri reddedilmesine rağmen 8 Nisan'da Belediye binasına giden Romanlar Kocaoğlu için yaptırdıkları özel pulu kapıdaki güvenlik görevlisine vermek zorunda kaldı. İZROM Başkanı Abdullah Cıstır, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden de Kocaoğlu'na yüklendi. Cıstır kişisel Facebook sayfasından şu mesajı paylaştı: "Sorguluyoruz, 'Aziz Kocaoğlu Başkanımız yerel seçimlerden önce Büyükşehir'de Romanlardan sorumlu bir koordinatör Roman olacak, aranızdan birine görev vereceğiz' demişti. Aradan 16 ay geçti. Sorgulamayı tarafsız yapmak bizim işimiz."

"BU İŞİ SORGULUYORUZ"
Konu ile ilgili Egeli Sabah'a konuşan Başkan Cıstır, "Yerel seçimden evvel Roman popülasyonun yoğun yaşandığı yerlerde tüm belediyelere Romanların da dahil edilmelerini istiyorduk. İzmir'de yaklaşık 300 bin Roman var. Sayın Kocaoğlu, seçimden bir hafta 10 gün önce İZFAŞ'ta bizimle toplantı düzenledi. Bu masada söz verildi. Sözünü yerine getirmedi. Ayrıca bu masada olanlar da bu sözü takip etmedi. Biz işi sorguluyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanın, Romanlara verdiği söz lafta kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN