İşte o çöp havuzları!

Çiğli'deki Harmandalı katı atık depolama alanından Evka 5, İzkent ve Egekent mahallelerine kadar ulaşan pis kokuya yol açan çöp havuzlarının görüntüsü "Burası İzmir mi" dedirtiyor

Giriş Tarihi: 29.7.2015
İşte o çöp havuzları!
Çiğli Harmandalı'nda ömrünü dolduran katı atık depolama tesisinden çevredeki birçok mahalleye yayılan ağır kokuya neden olan çöp havuzlarını ilk kez Egeli Sabah görüntüledi. İlkel yöntemlerle sıkıştırıldıktan sonra iş makineleri tarafından üzeri toprakla örtülen çöplerden sızan sular bu havuzlarda biriktiriliyor. Çöp havuzlarının altından su sızmaması için plastik malzeme kullanıldığı görülüyor. Çöp havuzlarına atık sularının, çöp yığınlarının içinden gelen borulardan aktığı anlaşılıyor. Çöp havuzlarından çevreye yayılan koku nedeniyle mahalle sakinleri yaz aylarında evlerini havalandırmak için pencerelerini bile açamıyor. Harmandalı çöplüğünde ortaya çıkan fotoğraf kareleri 'Burası İzmir mi?' sorularını akıllara getiriyor.

HERKES KORKU İÇİNDE

Harmandalı'nda sıkıştırılan çöplerin üzeri iş makinesi yardımıyla toprakla örtülüp kapatılıyor. Yıllardır biriken çöpler nedeniyle iş makineleri ve kamyonlar dışarıdan bakıldığında dağları andıran çöp yığınlarının üzerinde çalışıyor. Büyük bir patlama riski yaratan vahşi depolama yöntemi çevredeki yerleşim yerlerine ve çöplükte çalışan yüzlerce işçiyi de tehdit ediyor. Harmandalı'nda metan gazı patlaması riskinin her geçen gün arttığı ifade ediliyor. Bu durum akıllara 1993'te İstanbul Ümraniye'deki Hekimbaşı Çöplüğü'nde meydana gelen, 27 kişi öldüğü, 12 kişinin kaybolduğu faciayı getiriyor. Yaşanan bu faciayı hatırlayan Harmandalı sakinleri ve çöplük çalışanları büyük bir tedirginlik ve korku yaşıyor.

23 YILDIR AYNI MANZARA

Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in en önemli sorunlarından biri modern bir katı atık bertaraf tesisinin olmaması. 1992 yılında kurulan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda atıklar 23 yıldır vahşi depolama yöntemiyle sıkıştırılıyor. Patlama riskinin yanında çöplükten çevreye yayılan koku nedeniyle bölge halkı yıllardır sıkıntı yaşıyor. Seslerini duyurmak için yol kapatan, eylem yapan, belediye başkanlarıyla görüşen Harmandalılar, tüm çabalarına rağmen bugüne kadar bir sonuç elde edemedi. Çöplüğe farkındalık yaratmak için Harmandalı Kültür Derneği tarafından "Çöpten Bir Hayat" isimli belgesel bile çekildi. Yönetmen Serdar Narin imzalı belgeselin ilk gösterimi Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde yapılmıştı. Çekilen belgesel de bugüne kadar bir işe yaramadı. Harmandalılar son çare olarak sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta 'Harmandalı çöplüğü kaldırılsın' isimli bir sayfa açarak mücadelelerini sürdürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte o çöp havuzları!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN