Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geçici kabulü hala yapılamadı

Fuar İzmir, 25 Mart'ta açıldı ama sorunları bitmedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüklenici firmanın tesisteki eksikleri bir türlü bitirememesi nedeniyle geçici kabul işlemini gerçekleştirmedi

Giriş Tarihi: 30.7.2015
Geçici kabulü hala yapılamadı
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziemir'de inşa ederek 25 Mart'ta hizmete açtığı Fuar İzmir'deki sıkıntılar bir türlü bitmiyor. İnşaat sürecinde şantiye sahasının tam ortasından geçen yüksek gerilim hattının deplaseninin unutulması ve işçi güvenliğini tehdit eden risklerin oluşması dolayısıyla geçici olarak mühürlenen tesiste şimdi de geçici kabule ilişkin kriz çıktı. İddiaya göre yüklenici firmaya tanınan son ek süre geçtiğimiz mayıs ayında bitmesine rağmen halen daha fuar içindeki eksik imalatlar giderilemedi. Böyle olunca İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yüklenici Ermit İnşaat arasında geçici kabul işlemi de gerçekleşmedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gaziemir'de kısa adı ESBAŞ olan Serbest Bölge'nin hemen yanında 330 dönüm alana Fuar İzmir'i inşaat etmek için Nisan 2012'de ihale yaptı. İhaleyi Ankaralı Ermit İnşaat aldı. Firma ile imzalanan sözleşme uyarınca 2014 yılı temmuz ayında işin tamamlanması öngörüldü. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Büyükşehir Belediyesi'nin proje hazırlanırken görmezden geldiği Yeni Fuar Alanı şantiyesinin tam ortasından geçen yüksek gerilim hattı işlerin aksamasına neden oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı iş güvenliği uzmanlarının şantiye sahasında yaptıkları incelemede yüksek gerilim hattının çalışan işçiler için büyük tehdit oluşturduğu belirlendi. Ardından da Fuar İzmir'i geçtiğimiz yıl ekim ayında gerekli önlemler alınana kadar mühürledi.

YÜKLENİCİ FİRMA HATASI

Yaklaşık 1 aylık gecikmenin ardından Büyükşehir Belediyesi önce ihale dışı bıraktığı yüksek gerilim hattının deplase işini daha sonra ihalesiz olarak Ermit İnşaat'a yaptırıldı. Büyükşehir, fuar alanını açılışa yetiştirmek için ekiplerini seferber etti. Yüklenici firmanın sorumluluğunda olan işler Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler tarafından yapıldı. O süreçte Başkan Kocaoğlu yapılan işin metrekaresinin belli olduğunu bu işlerin bedelinin yüklenici firmanın hak edişinden kesileceğini duyurdu. Gece gündüz demeden aralıksız olarak sürdürülen çalışmalar açılışın yapılacağı 25 Mart günü sabahına kadar devam etti. Fuar İzmir, kapılarını Mermer Fuarı'yla birlikte açtı.

İŞLER YARIM KALDI
Bu arada iddiaya göre yüklenici Ermit İnşaat'a eksikleri tamamlaması için tanınan ek süre geçtiğimiz mayıs ayında sona erdi. Fakat aradan geçen süreçte Fuar İzmir içinde İZFAŞ Genel Müdürlüğü tarafından kullanılacak olan idari bina bitirilemedi. Proje kapsamında inşa edilen kuledeki eksikler de tamamlanamadı. Fuar holleri içinde stant açacak firmaların elektrik ihtiyacını karşılayacak elektrik altyapısı yeterli seviyeye getirilemedi. Mart ayında kulenin çevresine çekilen delikli hasır bezler o günden bu yana aradan geçen 4 aylık süreçte kaldırılmadı. Kulede yer alan ofisler faaliyete geçirilemedi. Süre uzatımı bitmesine rağmen yüklenici Ermit İnşaat şantiye sahası içinde yer alan yönetim birimini taşımadı. Tüm bu eksiklikler iddiaya göre İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yüklenici arasında krize neden oldu. Büyükşehir Belediyesi ihale kapsamında yapılması gereken işler tamamlanmadığı için geçici kabul yapmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçici kabulü hala yapılamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN