Mesleki eğitimle de başarıya ulaşılabilir

Gençlere üniversiteyi tek hedef olarak göstermenin yanlış olduğunu belirten Özer Gürbüz, "Mesleki eğitimle de başarıya ulaşılabilir" dedi

Giriş Tarihi: 31.7.2015
Mesleki eğitimle de başarıya ulaşılabilir
Batı Anadolu Sağlık ve Eğitim Kurumları (BASEK) Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Özer Gürbüz, dünyadaki en değerli doğal kaynağın 12-18 yaş arası eğitimli geç beyinler, en büyük gücün ise eğitilmiş insan gücü olduğunu söyledi. Gürbüz, "LYS ve doğru verilen rehberlik hizmetiyle gençlerimizi TEOG sınav sonucuna göre lise seviyesinde doğru yola yönlendirmek ve mutlaka akademik başarı ile üniversiteyi tek hedef olarak göstermemek, aksine mesleki eğitimle hayat başarısını hedeflemek amaçlanmalıdır" dedi. Yabancı ülkelerin hedefi gençlerimizi etkilemek ve kendi ülkelerine çekmek diyen Op. Dr. Gürbüz, "Bu amaca ulaşmanın en iyi yolu eğitimdir. Bu misyon cerçevesinde yabancı ülkelerde okullar açarak öncelikle yabancı dil eğitimi vererek öğrencilere nüfuz etmekte daha sonra da onları etkileyerek yüksek öğrenim için kendi ülkelerindeki üniversitelere burs vererek yönlendirmektedirler. Gençlere görüntüde özgüven aşılamak adına aile, milliyet ve inanç bağlarını zayıflatmayı amaçlamaktadırlar. Bu şekilde genç beyinleri etkileyerek kendi ülkelerine çekmekte ve üniversite eğitimleri boyunca işlerine yarayanları yüksek gelir sağlayarak ülkelerinde tutmakta işlerine yaramayanları da uyuşturucu bağımlısı yapıp geri göndermektedirler. Bu büyük bir emperyal oyundur" dedi.

İYİ REHBERLİK ŞART
Türkiye'nin gençlerine sahip çıkarak bu oyunu bozmak zorunda olduğunu söyleyen Op. Dr. Gürbüz, "Ülkemizin en büyük avantajı genç bir nüfusa sahip olmasıdır. Gençlerimize TEOG sonrası rehberlik ederken bütün dünya ülkelerinin amacının genç beyinleri yönetmek olduğu gerçeğini unutmamamız gerekir. Onları doğruya ve iyiye yönlendirmek, yurt içinde ve yurt dışında onları yönetmeye niyetlenenlere izin vermememiz gerekiyor. LYS ve doğru verilen rehberlik hizmetiyle gençlerimizi TEOG sınav sonucuna göre lise seviyesinde doğru yola yönlendirmek ve mutlaka akademik başarı ile üniversiteyi tek hedef olarak göstermemek, aksine mesleki eğitimle hayat başarısını hedeflemek amaçlanmalıdır" diye konuştu. Op. Dr. Gürbüz, TEOG sonuçlarına göre başarılı olan öğrenciler akademik olarak başarılı olabilecek ve üniversite eğitimine devam edebilecek nitelikli kamu ya da özel okullara yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesleki eğitimle de başarıya ulaşılabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN