Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baş döndüren atama mercek altına alındı

Emekli polisin Konak Belediyesi'ne memur olarak alınıp, aynı gün içinde zabıta müdürü yapılması işlemine ilişkin Bakanlık müfettişleri inceleme başlattı

Giriş Tarihi: 4.8.2015
Baş döndüren atama mercek altına alındı
Konak Belediyesi'nde, zabıta biriminde görevli memurun rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklanması sarsıntıya yol açarken, bu kez de eski polis memuru Teyyar Fırat'ın zabıta müdürlüğüne getirillmesinin hukuka uygun olmadığı yönündeki şikayetler üzerine İçişleri Bakanlığı'nca inceleme başlatıldı. Eski müdür Şakir Kumaş da işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle İzmir İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Böylece 15 Aralık 2014 tarihinde memur olarak göreve başlayan ve aynı gün içerisinde Başkan Sema Pekdaş'ın imzası ile vekaleten Zabıta Müdürlüğü'nün başına getirilen eski polis memuru Teyyar Fırat'ın atamasıyla ilgili işlem hem soruşturma konusu hem de mahkemelik oldu.

HUZURSUZLUK YARATMIŞTI

2005 yılında emniyetteki görevinden ayrılan ve 10 yıldır aktif görevde bulunmayan 3'üncü dereceden polis memuru Teyyar Fırat, 15 Aralık 2014'te Konak Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nde açıktan atanarak memur olarak göreve başlamış, aynı gün içerisinde yine Başkan Sema Pekdaş'ın imzası ve oluru ile zabıtanın başına vekaleten müdür yapılmıştı. Zabıta teşkilatında dört rütbeli personelden vekaleten müdürlük yapan Engin Çetin, jet atamanın ardından kızağa çekilirken, gelişmeler diğer üst amirler ve personel arasında da huzursuzluğa yol açmıştı. Kararın ardından söz konusu atamanın yönetmeliğe uygun olmadığı, kamusal açıdan fayda içermediği ve hukuka aykırılıkları bulunduğu şeklinde tartışmalar başlamıştı. Diğer yandan, Fırat'ın müdürlüğe getirilmesiyle birimde topyekün operasyon başlamış, personelin üçte ikisinin görev yerleri değiştirilmişti. Görevlendirme krizinin son perdesinde yasal unvan ve kadrosu komiser yardımcısı olan 10 personel, terfi için gerekli sınav olmaksızın imza ile zabıta komiseri yapılmış, bu atamalar sonrasında sürgün iddiaları gündeme gelmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baş döndüren atama mercek altına alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN