Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ bağışında umut veren artış

İzmir Bölge Koordinasyon Merkezi bünyesindeki 7 ilde, yılın 7 ayında geçen yıla oranla bağış sayısında önemli artış kaydedildi

Giriş Tarihi: 6.8.2015
Organ bağışında umut veren artış
Organ nakli organizasyonunu sağlayan İzmir Bölge Koordinasyon Merkezi bünyesindeki 7 ilde, yılın 7 ayında 540 hasta organ nakliyle şifa buldu. Bu süreçte İzmir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Kütahya ve Uşak'ta beyin ölümü tanısı konulan 175 kişinin 58'inden organ bağışı yapıldı. Bölgede organ nakli ruhsatı bulunan 9 merkezde gerçekleştirilen 14 kalp, 182 böbrek, 3 ince bağırsak, 107 karaciğer, 234 kornea nakliyle 540 hasta yeniden sağlığına kavuştu. Organ ve doku nakli performansında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 13 kalp, 69 böbrek, 110 kornea, 14 karaciğer olmak üzere 206 nakille ilk sırada yer aldı.

İZMİR İLK SIRADA
Organ naklinden sorumlu İzmir Sağlık Müdür Yardımcısı Hakan Bayrakcı, beyin ölümü tanısı ve kadavradan organ bağışında geçen yıla göre ciddi artış yaşadıklarını belirtti. İzmir'in kadavradan organ bağışında Türkiye'de ilk sırada yer aldığına dikkati çeken Bayrakcı, şunları kaydetti: "Hekimlerimizle yapılan toplantıların, bakanlığımızın, çalışanlarımızın özverili çalışmaları, hastaların bilgilendirilmesinin bunda etkisi büyük. Donör sayısının artması doğrudan organ nakillerinin de sayısını artırıyor. Daha fazla insanın şifa bulması da bizleri mutlu ediyor. Çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Amacımız daha fazla organ bağışı, daha fazla organ nakli, daha fazla kişinin sağlığına kavuşması."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ bağışında umut veren artış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN