Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li üç vekile ateş püskürdüler

Giriş Tarihi: 12.8.2015
CHP'li üç vekile ateş püskürdüler

İzmir'de kurulan 'Barış Bloku'na AK Parti'den tepki geldi. Artan terör olayları nedeniyle HDP'ye topa tutan AK Partili vekiller, bu bloğa destek veren CHP'li vekilleri de sert sözlerle eleştirdi

İzmir'de, HDP'nin desteğiyle kurulan "İzmir Barış Bloğu"na CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Zeynep Altıok, ve Musa Çam'ın da katılacağını açıklamasına AK Parti'den sert tepki geldi. İl Binası'nda bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti İl Başkanı Bülent Delican ve İzmir milletvekilleri, artan terör olayları nedeniyle HDP'yi topa tutarken, 'Barış Bloğu'na destek veren CHP'li 3 İzmir milletvekilini de sert sözlerle eleştirdi. Bülent Delican, İzmir Milletvekilleri Hamza Dağ, Nesrin Ulema, Kerem Ali Sürekli, Cemil Şeboy, Hüseyin Kocabıyık ve İbrahim Turhan ile ardından da AK Partili belediye başkanlarıyla toplantı yaptı. 7 saat süren istişare toplantıları sonrasında Delican, milletvekilleriyle basın toplantısı düzenledi. HDP'nin de içinde bulunduğu Barış Bloğu'nun 22 Ağustos'ta yapacağı mitinge katılacağını açıklayan CHP 3 vekile yüklenen Delican, "PKK saldırıları sonucu peşpeşe şehit cenazeleri gelirken, CHP İzmir Milletvekilleri HDP'lilerle sözde 'Barış Bloğu' adı altında devletin terörle mücadelesini zaafa uğratmaya dönük mesai birliği yaparak kuruluş misyonlarına da ihanet etmektedir. İzmirlilerin bilmesini istiyoruz ki, bu işbirliğinin amacı asla barış değil, tam aksine devletimizin bölücü teröre karşı verdiği kahramanca mücadeleyi zaafa uğratmaktır. Bu bloktan beklenen PKK'ya kol kanat germeleri değil, PKK eylemlerini açıkça lanetlemeleridir" diye konuştu.

KOCABIYIK: ÜZÜCÜ HADİSE
Hüseyin Kocabıyık da, "Bölücü bir örgütün devletin verdiği mücadeleyi zaafa uğratması doğaldır. Ama CHP gibi bir kitle partisinin, İzmir gibi bir yerden oy alan partinin, böyle bir blokta yer alması çok üzücüdür. Umarız CHP böyle tartışmalı bir organizasyonun içine girmez. Polis ve askerlerimizi şehit eden bir terör örgütünü kınamayan bir partinin güvenilirliği söz konusu değildir" ifadelerini kullandı. İbrahim Turan, "Birliğe beraberliğe en çok ihtiyacımız olan bugünlerde demokratik parlamentonun yapması gereken, ortak bir gündemde toplanmasıdır. Cumhurbaşkanımızın teröre karşı siyasi partilere yaptığı çağrıya bir tek CHP lideri cevap verdi. Ama CHP'nin bu tutumunun dışında İzmir milletvekillerinin yaptıkları yanlıştır. CHP'li vekiller partilerinin temelinden ayrılıyor" diye konuştu. Cemil Şeboy ise, "Bir ayağı parlamentoda ve bir ayağı dağda olan ve sonra barıştan söz eden HDP'yi anlarım ama onun yanında yer alan CHP vekillerini anlayamıyorum. Şu anda ölen askerlerimiz, sivil insanlarımız var. Bunların kanında hepsinin parmak izi vardır. Hatta HDP'ye oy verenlerin de vardır. HDP seçmenini kandırmıştır ve 'Ben artık mücadelemi parlamento içerisinde barış içerisinde yapacağım' demiştir. Ama, seçimden hemen sonra gerçek yüzünü göstermiştir. HDP eşittir PKK. Hiçbir farkı yoktur. Ama buna CHP milletvekillerinin alet olması, asıl bizi üzen odur" dedi. Nesrin Ulema da, şu ifadeleri kullandı: "30'a yakın şehidimiz varken PKK'nın demokrasi mücadelesi verdiğini söylemesi HDP'nin PKK'nın sözcüsü durumunda olduğunun göstergesidir. 'Hainlik bloğu' Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı oluşturulmuştur. Oluşturulan bu hainlik bloğuna rağmen CHP İzmir milletvekillerinin sanki bu olanların hiç biri yaşanmamış gibi HDP milletvekilleriyle bir barış bloku oluşturmasını kamuoyunun yorumuna bırakıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li üç vekile ateş püskürdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN