Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Başkanın kararı' Yargıdan döndü

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde "Başkanın kararı" denilerek emekli edilen 9 personelin açtığı davada 13. İş Mahkemesi, şikayetçilerin işlerine iade edilmeleri yönünde karar aldı

Giriş Tarihi: 17.8.2015
'Başkanın kararı' Yargıdan döndü
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl rızaları olmadığı halde emekli ettiği 9 personel, başlattıkları hukuk mücadelesini kazandı. İzmir 13. İş Mahkemesi'nin, yapılan işlemin hukuka aykırı olduğuna hükmederek 5 personelin göreve iadesine karar vermesinin ardından bu kez de İzmir 15. İş Mahkemesi, benzer bir karara imza attı. Mahkeme, 4 çalışanın daha işe iadesine karar verdi. Karar, "onur mücadelesi" yaptıklarını belirten 9 personel ve aileleri arasında sevinçla karşılanırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi dosyayı Yargıtaya taşıdı. Emekli edilenler adına konuşan Sevil Tekeli, uğradıkları haksızlık karşısında başlattıkları onur mücadelesini kazanacaklarına dair inançlarını hiçbir zaman yitirmediklerini, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun ve bürokratların hayat görüşlerine yakışır bir tavır alarak, yargı kararına uygun davranacağına inandıklarını söyledi. Mahkeme kararıyla, layık görüldükleri muamelenin haksız ve adaletsiz olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Tekeli, emekli edilirken hiç bir gerekçe göstermeksizin iki dakikalık sözlü bir açıklamayı dahi hak etmeyecek kadar kuruma ne zarar verdiklerini anlayamadıklarını belirtti.Tekeli, "Neden böyle bir muamele ile karşı karşıya bırakıldığımızı öğrenmek istediğimizde bize 'Başkanın kararı' denildi. Başkan Kocaoğlu'nun bizleri tek tek tanıması mümkün değil. Sayın Başkan eğer tek tek özlük dosyalarımızı incelerse ne kadar haksız biri kararın altına imza attığını görecektir"dedi.

ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Tekeli, ayrıca usul gereği alınan yönetim kurulu kararının, neden emekliliği hak etmiş tüm personele değil de sadece 22 çalışana uygulandığını öğrenmek istediklerini de ifade ederek şöyle konuştu: "Tasarruf tedbirleri nedeniyle emekli edildiğimizi bize posta yolu ile gönderilen emeklilik yazısından öğrendik. 22 personelin gerçekten bu nedenle emekli edildiğine inanmamız mümkün değil. Eğer gerçek anlamda gerekçe bu olsaydı bizler işine hakim, layıkı ve ahlakı ile çalışan belediye personeli olarak hem belediyemiz hem de yaşadığımız kente katkı sağlamak adına, emekli olmayı kendimiz isteyerek kabul edebilirdik. Başkan Kocaoğlu ve çalışma arkadaşlarının haksız yere yargılandıklarına tıpkı kendi mücadelemize inandığımız gibi inandık. Bizler hakkımızda verilen mahkeme kararının Yargıtay tarafından onanacağına ve sayın Başkanın da bu onama kararına duyarsız kalmayacağına inanıyoruz." Sevil Tekeli, bir an bile tereddüt etmeden, kendilerine inanarak bu davayı üstlenen avukatlar Nevin Kılcı ve Duru İpek Doğan ile seslerini duyuran Egeli Sabah'a teşekkür etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, personeli gençleştirmek amacıyla emekliliği gelen personelle yollarını ayırma kararı almış 30 Haziran 2014'te 372 personel kendi rızası ile emekli olmuştu. Eylül ayında Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile ikinci emeklilik furyası başlatılmış, 90 kişilik liste Kocaoğlu'nun onayının ardından sessiz sedasız işleme konulmuştu. İkinci furyada, sabah iş yerine gelenler insan kaynakları birimine davet edilerek, emeklilik kararı bildirilmiş, bu yöntem çalışanları hem incitmiş, hem zor durumda bırakmıştı. Hazırlanan 90 kişilik listeden sadece 22'si emekli edmesi, 68'inine son anda listeden çıkarılması, soru işaretlerine yol açmış, 9 personel konuyu yargıya taşımıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başkanın kararı' Yargıdan döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN